Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która propaguje znajomość literatury narodowej. Podczas wydarzenia publicznie odczytywane są obszerne fragmenty dzieł. W tym roku we Wrocławiu odbędą się dwie akcje, na których w ramach Narodowego Czytania zaprezentowany zostanie utwór Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

„Przedwiośnie” to powieść Stefana Żeromskiego, wydana w 1924 roku. Fabuła opowiada o życiu Cezarego Baryki, reprezentanta młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego w Baku, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski.

We Wrocławiu odbędą się dwa równoległe czytania tej lektury. Pierwsze z nich – Tudzież – wrocławskie czytanie „Przedwiośnia” – mieć będzie miejsce w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Przez kilkanaście godzin blisko stu wrocławskich artystów, aktorów, muzyków, filmowców i dziennikarzy czytać będzie oryginalną wersję „Przedwiośnia”, bez kontrowersyjnych przeróbek dokonanych przez Andrzeja Dobosza. Wydarzenie rozpocznie się 8 września około godziny 8:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym (Piano-Bar). Zakończenie planowane jest około godziny 23:00.

Drugie czytanie odbywać się będzie na dziedzińcu Ossolineum we Wrocławiu. Fragmenty „Przedwiośnia” odczytywane będą m.in. przez Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Adolfa Juzwenko oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka przy oprawie muzycznej, którą stworzy trio jazzowe, grające utwory z tamtych lat. Odbędzie się również pokaz mody z lat 20-tych, a aktorzy z grup rekonstrukcyjnych zaprezentują scenki dotyczące czytanych fragmentów. Wydarzenie rozpocznie się 8 września o godz. 12:00. Gościem specjalnym będzie Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Hasan Hasanov.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: pixabay.com