Nowy sezon w Muzeum Pana Tadeusza zapowiada się nie tylko pod znakiem stałych wystaw, takich jak RękopisPana Tadeusza” i Misja: Polska, ale również wydarzeniom zorganizowanym w ramach programów edukacyjnych i artystycznych.

II edycja Festiwalu Tradycji Literackich rozpoczęła się 4 września wystawą „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”. Poeci w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób, komentują treści wystawy: tekst i kontekst powstania poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a także wartości ważne i dla romantyków, i dla bohaterów wystawy „Misja: Polska”. Rękopisy poetów, pochodzące ze zbiorów Ossolineum, pojawiają się jako interwencja w ekspozycję stałą muzeum. Prezentowane obiekty konfrontowane są z audiowizualnymi ingerencjami artystycznymi w multimedia współtworzące narrację muzeum.

Wydarzenia Festiwalu Tradycji Literackich zaplanowano również na październik i listopad. Oprócz wystawy w programie znajdą się zajęcia teatralne i rodzinne, spotkania, warsztaty twórczego pisania i poezji miganej, zamknięte warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki. Odbędzie się również premiera nowego, wydawanego przez Muzeum Pana Tadeusza pisma literackiego pt. „Interpretacje”.

Pierwszy miesiąc nowego sezonu to również Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum, organizowane w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Obejmują one również wydarzenia w Muzeum Pana Tadeusza odbywające się pod hasłem Drogi do wolności. W niedzielę 9 września odbędzie się spotkanie na wystawie stałej „Misja: Polska”, podczas którego dr Małgorzata Preisner-Stokłosa opowie o fenomenie Polskiego Państwa Poziemnego i działalności Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK w czasie II wojny światowej. Dr Mateusz Palka przybliży natomiast dawne audycje Radia Wolna Europa, które w okresie PRL-u umożliwiały zapoznanie się z archiwalnymi wypowiedziami i wspomnieniami działaczy niepodległościowych z okresu międzywojennego, niedopuszczanymi w Polsce do głosu przez cenzurę. 16 września natomiast odbędzie się  oprowadzanie po wystawie Rękopis „Pana Tadeusza” osnute wokół romantycznej idei wolności i niepodległości. Poprowadzi je Anita Soroko.

Program drugiej połowy września dedykowany będzie osobom starszym w ramach wrocławskich Dni Seniora. Będzie to spotkanie w muzealnym escape roomie, czyli pokoju zagadek, podczas którego przypomniana zostanie historia odzyskania niepodległości, oraz warsztaty artystyczne z czerpania papieru i warsztaty aktorskie inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta.

22 września w ramach projektu „Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały” widzom indywidualnym polecany jest wykład o Tadeuszu Kościuszce. Wydarzenie poprowadzi Bartosz Korzeniewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

W ramach zajęć Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, pod koniec września młodzież szkolna w grupach zorganizowanych będzie miała okazję poznać trudną historię XX wieku i przenieść się w realia epoki i walki o wolność.

Kampania społeczna #muzealniaki trwa w Muzeum Pana Tadeusza od kilkunastu miesięcy. Jej celem jest pokazanie, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa również dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. W ramach tej akcji od 27 do 29 września zorganizowana zostanie Międzynarodowa Konferencja Wyszehradzka, podczas której muzealnicy z Polski i Europy analizować będą muzealną ofertę dla rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat. W trzecim dniu konferencji odbędą się zajęcia i warsztaty rodzinne, które prowadzone będą przy studyjnym udziale ekspertów.

W ramach oferty dla #muzealniaków od października dzieci w różnym wieku będą mogły wziąć udział w kolejnych spotkaniach z cyklu „Sobotnie warsztaty rodzinne” o zróżnicowanej tematyce i praktycznym charakterze. Dla rodziców z małymi dziećmi (od 0 do 2 lat) prowadzone będą zajęcia z cyklu „Brzdąc w muzeum”. W poprzednim sezonie ogromną popularnością cieszył się cykl „Rodzinnych poranków muzycznych”, czyli spotkań w Salonie romantycznym muzeum które, dzięki lekcjom muzyki na żywo, rozwijają umiejętność świadomego i twórczego odbioru dźwięków już od najmłodszych lat. Spotkania te kontynuowane będą również w tym sezonie.

Od listopada powrócą także koncerty kameralne z serii „Współbrzmienia”, podczas których w barokowych wnętrzach Kamienicy pod Złotym Słońcem usłyszeć będzie można na żywo kompozycje napisane kilka lat bądź dekad temu. Od grudnia kontynuowane będzie również recitale z cyklu „Salon dźwięku romantycznych”, które stanowić będą okazję do towarzyskiego spotkania przy dźwiękach świeżych muzycznych interpretacji XIX-wiecznych utworów.

„Misja: Polska”„Misja: Wrocław” to popularne cykle, proponowane przez Gabinety Świadków Historii, które od października również będą kontynuowane. Tak samo „Środy nad książką”, czyli spotkania, do których punktem wyjścia będą książki dotyczące najnowszej historii Polski. Nie zabraknie wyjątkowych gości, premier wydawniczych i intrygujących, niekiedy kontrowersyjnych tematów.

W odnowionej formule powrócą również spotkania z serii „Niedzielne oprowadzanie”. Tym razem edukatorzy, współpracujący z Muzeum Pana Tadeusza, w różnych częściach muzealnych ekspozycji opowiedzą o wybranych postaciach, wydarzeniach i eksponatach, przedstawiając ich kontekst historyczny i tworząc w ten sposób barwną opowieść o Polsce od końca XVIII wieku do końca II wojny światowej.

Warsztaty szlacheckie to cykl przygotowany dla osób ciekawych obyczajów, które Adam Mickiewicz opisywał w „Panu Tadeuszu”. Spotkania te pozwolą w praktyce przekonać się, jak wyglądało życie codzienne w szlacheckim dworze.

Prezentacje rękopisów ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich to nowość w sezonie 2018/2019. W Muzeum Pana Tadeusza będzie można zobaczyć i poznać historię najważniejszych dzieł polskiej literatury autorstwa m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry czy Stefana Żeromskiego.

Cykl „Otwarte pracownie”, czyli warsztaty, wykłady i spotkania wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze to wydarzenia adresowane dla zainteresowanych najnowszymi nurtami humanistyki. Z programu nie zniknie też cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem, skupiony na psychologii i samorozwoju cykl „Współcześni romantycy”, który współorganizowany jest przez Muzeum Pana Tadeusza i Uniwersytet SWPS.

Wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem niedzielnego oprowadzania, warsztatów szlacheckich i koncertów) są bezpłatne. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, na większość spotkań, wykładów i warsztatów obowiązują zapisy.

Godziny otwarcia muzeum od 1 września uległy zmianie.
Od wtorku do piątku muzeum czynne będzie od 9.00 do 17.00, zaś weekendy pozostają bez zmian (od 10.00 do 18.00).
Przedłużona na kolejny sezon została również promocja, dzięki której w każdą niedzielę bilety wstępu na wystawy stałe RękopisPana Tadeusza” i Misja: Polska kosztują złotówkę.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: facebook wydarzenia