Jak zmieniają się formy współpracy na poziomie cyfrowych społeczności? Na czym polega współpraca artystów w zakresie tworzenia przez niego dzieła? Jak można współdziałać z różnymi instytucjami bądź mediami? Na te i podobne pytania odpowiedź będzie można znaleźć podczas TIFF Festival we Wrocławiu. Hasłem tegorocznej edycji jest „Współpraca”.


TIFF Festival to międzynarodowy festiwal skupiający się na fotografii. Po raz pierwszy odbył się on w 2011 roku. Wydarzenie to od początku charakteryzuje nieoczywisty sposób spojrzenia na fotografię, wynikający z niechęci do zamykania jej w sztywnych granicach medium. Dzięki temu wrocławski TIFF Festival co roku przyjmuje nieco inną formułę.

Tegoroczna edycja, która trwać będzie od 6 do 16 września, skupi się wokół szeroko rozumianej współpracy. 9 wystaw i ponad 40 wydarzeń eksponować będzie takie tematy jak kolaboracje i kolektywy, ale też odmowy kooperacji czy rozmywanie się autorstwa w kontekście dzieła. 

Trzonem festiwalu jest Program Główny, czyli trzy wystawy. Pierwsza z nich to „Jak odmawiać” w galerii SiC! BWA Wrocław, która skupiać się będzie na sytuacji, gdy rezygnujemy ze współpracy oraz na powodach i konsekwencjach takich decyzji. Kolejna to  „Praktyka okupacji dzieła” w Muzeum Współczesnym Wrocław, gdzie zwiedzający będą mogli wejść w specjalnie przygotowaną przestrzeń – kapsułę przyszłości. Forma wystawy jest zatrzymanym w czasie śledztwem, mającym na celu ustalenie autorstwa prac z kolekcji. Ostatnia część Programu Głównego festiwalu to „TIFF Plays Pokemon” w przestrzeni IP Studio. Jej intrygujący tytuł kryje prace oparte na internetowej współpracy pomiędzy nieznanymi sobie ludźmi.  Poruszony zostanie temat sytuacji, w której artyści czerpią garściami z publicznie dostępnych zasobów, często wikłając w swoją twórczość setki nieświadomych tego faktu osób.

Festiwal to również konkurs TIFF Open. Z ponad 250 osób jury wybrało cztery artystki – Madjare Kristine, Karolinę Wojtas, Katarzynę Wojtas Patrycję Wojtas – których prace zobaczyć będzie można we wrocławskich galeriach: Tętno, U Agatki, Entropia i Arttrakt.

Katarzyna Wojtas „Nie ufam pamięci”

Po roku przerwy powraca także Sekcja Publikacji, aby zaprezentować wrocławskie premiery książek fotograficznych (Kaja Rata, Łukasz Rusznica, Tomek Tyndyk), najciekawsze irlandzkie publikacje, a także niezależne, polskie wydawnictwa.

W programie TIFF Festival 2018 zaplanowano również Festival Lab, czyli kooperacyjną przestrzeń dla uczestników, artystów, wolontariuszy i zaproszonych firm oraz redakcji Zina Festiwalowego, gdzie rozwijany będzie Tiff Daily nieregularny codziennik festiwalowy. W trakcie 10 dni festiwalu ukażą się aż 4 numery zinu, do którego tworzenia będzie mógł przyczynić się każdy uczestnik.
W Centrum Festiwalowym, znajdującym się w Recepcji na Ruskiej 46, 9 września porozmawiać będzie można o tym, czym jest współpraca, czy rzeczywiście przynosi same korzyści i kiedy warto ze sobą współdziałać.

Poza tym dla festiwalowiczów zaplanowane zostały warsztaty (wśród nich również zajęcia dla dzieci), dyskusje, spotkania networkingowe oraz wieczorne wydarzenia muzyczne.

Oficjalne otwarcie TIFF Festival 2018 // Współpraca odbędzie się w czwartek, 6 września o godz. 19:00 w Centrum Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46a (podwórko, obok Recepcji). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej wydarzenia.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe