„A ja pragnę ich wskrzesić i wybić od nowa” – Władca Much mógłby nucić tę popową piosenkę na swojej bezludnej wyspie, stwarzając kolejne rozdania historii świata – pisze Grzegorz Grecas o spektaklu na motywach „Władcy Much” Williama Goldinga Teatru Układ Formalny, który swoją premierę będzie miał w niedzielę – 27 listopada 2016 roku.

 

Władca Much swoje ołowiane żołnierzyki wyrwał z korzeniami ze szkolnej szatni, odmętów sieci albo sypialni na „Zielonej Szkole”. Z każdego miejsca i czasu, w którym młodzi ludzi mogą sami ustalać reguły gry. Doświadczać wolność, przetwarzać rzeczywistość i testować jej granice.

W pustej przestrzeni są tylko zagubieni chłopcy. Nie wiedzą jak znaleźli się w tym miejscu, jak długo tu są i jak długo pozostaną. Wokół nie ma nikogo dorosłego, więc, aby przetrwać, będą musieli oswoić siebie i wyspę, która patrzy, bzyczy i gnije śniąc złe sny. Jak w afrykańskich legendach zanurzenie się w głąb interioru będzie niosło konsekwencje.

W sercu wyspy mieszka Władca Much, który nie jest żadnym bóstwem. Jego zabawki to chłopcy, wśród których podobno nie ma żadnych dziewczynek, choć Simon może mieć inne zdanie. Z czasem Ralf przestanie poznawać Jacka, którego bladą twarz pokryje maska z czerwonej glinki i węgla. Od tej pory nie tylko las będzie polował na Jacka, ale to Jack będzie polował na las. Tom, który wcale nie jest przezywany Prosiaczkiem to wszystko przewidział, ale kto by słuchał grubego astmatyka, gdy las szumi marzenia o władzy.

 

reżyseria: Grzegorz Grecas
scenografia: Alex Aleksiejczuk
obsada: Przemysław Furdak, Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Kacper Pilch (gościnnie)
kierownik produkcji: Piotr Melchior Torchała
Projekt plakatu: Ziemowit Fincek

 


PREMIERA: 27.11.2016 | godz. 17
IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, ul. Skargi 31

Drugi, otwarty pokaz: 30.11.2016 | godz. 19
budynek PWST | sala 028/029
Rezerwacja miejsc na drugi spektakl: uf.rezerwacje@gmail.com.

czas trwania spektaklu: 80 minut
czas trwania warsztatu: 70 minut (w spektaklach z warsztatami)
spektakl dla widzów od 16 roku życia


 

Projekt dofinansowany w ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanej przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu i przy udziale instytucji partnerskich, m.in. wrocławskich teatrów i ośrodków kultury. Celem programu jest rozwijanie potencjału młodych artystów kończących szkołę teatralną oraz pomoc w znalezieniu pracy – przede wszystkim przez samodzielne kreowanie miejsc pracy ze szczególnym uwzględnieniem możliwości tworzenia własnych grup artystycznych oraz prowadzenia działań teatralnych w różnych przestrzeniach aktywności społecznych i edukacyjnych.

 


teatr-uklad-formalnyTEATR UKŁAD FORMALNY to inicjatywa studentów i absolwentów PWST im. L. Solskiego w Krakowie, filii we Wrocławiu, wsparta przez studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Zespół scementowała nie tylko wspólna praca przy szkolnych egzaminach, ale przede wszystkim przekonanie, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Jak w projekcie „#enterorestes”, który powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana, zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, pod opieką Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód. W efekcie powstał spektakl dla widowni licealnej połączony z warsztatami dla młodzieży, który w sezonie 2015/2016 został zagrany ponad 30-krotnie w liceach w całej Polsce. Właśnie po tej realizacji twórcy „Układu…” postawili powołać kolektyw, którego pierwsza premiera – „Matka Courage krzyczy” została nagrodzona Tukanem OFF 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W oryginalnej przestrzeni jednego z wrocławskich squatów powstał spektakl balansujący na granicy reportażu i teatralności budowanej m.in. poprzez użycie Polskiego Języka Migowego i dostosowanie inscenizacji do odbioru przez osoby głuche. Kolejna premiera „Kosmetyka Wroga” została nagrodzona Grand Prix na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie. Obecnie zespół jest uczestnikiem ”Programu Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej” organizowanym przez Instytut Grotowskiego we ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.


Autor | Grzegorz Grecas

  • Zdjęcie | mat. prasowy