Brutalne odarcie ze złudzeń zgotował nam Teatr Układ Formalny w spektaklu na motywach powieści „Władca much” Williama Goldinga. To smutna uniwersalna prawda o społecznościach. Tym bardziej bolesna, im bardziej zdajemy sobie sprawę, że to opowieść o nas – pisze Daniel E. Groszewski.

W zamyśle spektakl w reżyserii Grzegorza Michała Grecasa kontynuuje tradycje zapoczątkowane przez Jana Dormana (Grotowskiego teatru dla dzieci) i skierowany jest do młodzieży. To dla nich miała być ta opowieść, bo ukazane problemy dotyczą przede wszystkim okresu dojrzewania. Tak się wydaje. To jednak tylko pozory. Zachowania zamkniętej grupy, która się formuje brutalnie obnażają nas samych. Wchodząc w ten przedziwny zamknięty świat podświadomie staramy się dopasować, do którejś z widzianych postaci. Wejść w jej skórę. A może wręcz przypomnieć sobie, że kiedyś też było się… katem lub ofiarą. W dorosłym, cywilizowanym świecie też przecież co rusz formują się nam nowe grupy. Czy aby na pewno, gdy walczymy o swoje miejsce, jesteśmy tacy cywilizowani? Jak zachowujemy się, gdy znajdujemy się w nowym miejscu i chcemy coś ukryć przed resztą? Czy odmienność zawsze jest skazana na porażkę? Na pytania, które zadają młodzi twórcy nie dostajemy jednoznacznej odpowiedzi. Spektakl rozgrywa się w nas. Zależy od tego, co z sobą przynieśliśmy.

„Wszyscy=bogowie we krwi” to teatr w walizce. Można go zagrać w każdej przestrzeni. Działania Teatru Układ Formalny wzorują się na „niemieckim teatrze w klasie”, który działa w przestrzeni przyjaznej dla odbiorcy (ucznia) i jest mocno publicystyczny. Mimo wynikającej z tego ascetyczności słowa uznania należą się scenografce Alex Aleksiejczuk.


„Wszyscy=bogowie we krwi”

Reżyseria: Grzegorz Grecas
Tekst: Agnieszka Nasierowska, na motywach Władcy much Williama Goldinga
Scenografia: Alex Aleksiejczuk
Występują: Przemysław Furdak, Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Kacper Pilch (gościnnie)
Kierownik produkcji: Piotr Melchior Torchała
Premiera: 27 listopada 2016, IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu
Czas trwania: 90 minut
Spektakl w języku polskim dla widzów od 16 roku życia


Teatr-Uklad-Formalny-i-premiera-Wszyscy-bogowie-we-krwi