Za nami II Festiwal małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. 

Grand Prix tegorocznego festiwalu otrzymał Wrocławski Teatr Lalek za spektakl „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”. Nagrodę przyznało mu też jury dziecięce. Nagrodzono też Grzegorza Mazonia za muzykę do tego spektaklu.

Z nagrodami wróciło też drugie wrocławskie przedstawienie – „Po sznurku”. Joanna Gerigk otrzymała nagrodę za reżyserię i adaptację tekstu, a Tomasz Maśląkowski za najlepszą rolę męską.

***

Jury w składzie: dr Zenon Butkiewicz, dr hab. Halina Waszkiel i Karolina Maciejaszek przyznało następujące nagrody:

  • Grand Prix za najlepsze przedstawienie – „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”
  • Najlepsze przedstawienie według Jury dziecięcego – „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”
  • Najlepsza rola kobieca (nagroda ufundowana przez Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską) – Jolanta Kęćko („Pan Bam i Ptak Agrafka”)
  • Najlepsza rola męska (nagroda ufundowana przez Izabelę Katarzynę Mrzygłocką) – Tomasz Maśląkowski („Po sznurku”)
  • Nagroda za muzykę – Grzegorz Mazoń („Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”)
  • Nagroda za scenografię – Julia Skuratova („A niech to Gęś kopnie!”)
  • Nagroda za reżyserię (nagroda ufundowana przez Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z.o.o.) i tekst/adaptację tekstu – Joanna Gerigk („Po sznurku”)
  • Nagroda Prezydenta Miasta Wałbrzycha – Marta Guśniowska („A niech to Gęś kopnie!”)

Festiwal małych Prapremier to jedyny festiwal w Polsce prezentujący wyłącznie spektakle prapremierowe (dotychczas nieznanych tekstów bądź współczesnej dramaturgii) teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej. Głównym założeniem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza nie tylko poprzez prezentację najciekawszych spektakli i zainscenizowanych czytań nowej dramaturgii, ale także poprzez jego aktywizację na warsztatach z pedagogami teatru i dramaturgiem. Ważne w tej materii będą spotkania oraz dyskusje panelowe z udziałem twórców i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami i pogłębić wiedzę odbiorców o współczesnych trendach w teatrze.

II edycja Festiwalu odbył się w roku jubileuszu 70-lecia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w dniach 13 – 18 września 2015 roku.