Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że wybory parlamentarne odbędą się 9 października i będą jednodniowe. Zastrzegł jednak, że oficjalną decyzję podejmie na początku sierpnia. Na 60 dni przed wyborami ruszy kampania.

Bronisław Komorowski / fot. Piotr Molecki/KPRP

– Chcę poinformować opinię publiczną – aczkolwiek decyzję formalnie podejmę zgodnie z uwarunkowaniami ustawowymi i konstytucyjnymi dopiero na początku sierpnia – to chcąc trochę ułatwić życie partiom politycznym, aby mogły lepiej się przygotować do tej trudnej batalii, moim zamiarem będzie ogłoszenie wyborów na 9 października – powiedział prezydent na swojej stronie internetowej prezydent.pl.

– Ze względu na uwarunkowania stworzone przez nierozstrzygnięcie kwestii zgodności czy niezgodności z konstytucją nowej ordynacji wyborczej i ustawy wprowadzającej przez Trybunał Konstytucyjny – to chciałem dziś zapowiedzieć, że będą to wybory jednodniowe – dodał Bronisław Komorowski.

– Przed nami trzy miesiące ciężkiej pracy. Jedno jest pewne: razem możemy osiągnąć wielki sukces! – napisał na swoim profilu na fejsbuku wrocławski poseł Michał Jaros.

Kto z naszego miasta będzie kandydował do Parlamentu? Na razie swoje listy ogłosiła Platforma Obywatelska. Wśród kandydujących są m.in. rany Maciej Zieliński, radna Renata Granowska, czy obecni posłowie Michał Jaros, Bogdan Zdrojewski, Aldona Młyńczak i Stanisław Huskowski.

Do wyborów pozostało 110 dni.

(deg)