Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7:00 – 21:00. Głosowanie przeprowadzone zostanie w 307 obwodowych komisjach wyborczych. Druga tura w wyborach na prezydentów miast zaplanowana jest na 4 listopada.
Mieszkańcy Wrocławia w wyborach samorządowych wybiorą prezydenta, 37 radnych Rady Miejskiej i 8 radnych sejmiku województwa.
Do walki o fotel prezydencki stanęło w tym roku 10 kandydatów. W wyborach na prezydenta miasta głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.
O mandat radnego ubiegać się będzie ponad 500 kandydatów. Swój głos można oddać tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy. W ten sposób wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Listy do Rady Miejskiej wystawili:
- Komitet Rafała Dutkiewicza Sojusz dla Wrocławia,
- Prawo i Sprawiedliwość,
- Komitet Platforma Obywatelska.Nowoczesna Koalicja Obywatelska,
- Bezpartyjny Wrocław,
- Wrocław dla Wszystkich,
- komitet Jarosława Bogusławskiego,
- Kukiz’15,
- Partia Zieloni,
- Bezpartyjny Ruch Obywatelski Jerzego Michalaka,
- Wolni i Solidarni,
- Komitet Jesteśmy Stąd zarejestrował listy w czterech okręgach (w okręgach nr 1, 2, 3 i 4),
- Komitet Mateusza Adamczyka (tylko okręg nr 6).
W wyborach samorządowych 2018 do Rady Miejskiej wydzielono siedem okręgów wyborczych miasta Wrocław:
- Okręg wyborczy nr 1 obejmuje: Stare Miasto, Gajowice, Przedmieście Świdnickie, Grabiszyn–Grabiszynek, Kleczków, Nadodrze – w tym okręgu wybieranych jest 6 radnych; (listy kandydatów okręgu nr 1)
- Okręg wyborczy nr 2 obejmuje: Strachocin–Swojczyce–Wojnów, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze–Zalesie–Szczytniki, Biskupin–Sępolno–Dąbie–Bartoszowice – w tym okręgu wybieranych jest 5 radnych (listy kandydatów okręgu nr 2);
- Okręg wyborczy nr 3 obejmuje: Powstańców Śląskich, Borek, Huby, Gaj, Tarnogaj – w tym okręgu wybieranych jest 5 radnych (listy kandydatów okręgu nr 3);
- Okręg wyborczy nr 4 obejmuje: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Krzyki–Partynice, Klecina, Ołtaszyn, Oporów, Wojszyce – w tym okręgu wybieranych jest 5 radnych (listy kandydatów okręgu nr 4);
- Okręg wyborczy nr 5 obejmuje: Szczepin, Gądów–Popowice Pd., Pilczyce–Kozanów–Popowice Pn. – w tym okręgu wybieranych jest 5 radnych (listy kandydatów okręgu nr 5);
- Okręg wyborczy nr 6 obejmuje: Kuźniki, Leśnica, Maślice, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Żerniki, Jerzmanowo–Jarnołtów–Strachowice–Osiniec, Pracze Odrzańskie – w tym okręgu wybieranych jest 6 radnych (listy kandydatów okręgu nr 6);
- Okręg wyborczy nr 7 obejmuje: Karłowice–Różanka, Kowale, Psie Pole–Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice–Poświętne–Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice–Rędzin – w tym okręgu wybieranych jest 5 radnych (listy kandydatów okręgu nr 7).
O miejsce w sejmiku województwa powalczy ponad 520 kandydatów z list: SLD Lewica Razem, Prawo i Sprawiedliwość, Wolność w Samorządzie, Partia Razem, Partia Zieloni, PSL, Kukiz ’15, Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Ruch Narodowy RP, Bezpartyjni Samorządowcy, Wolni i Solidarni oraz KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.
W wyborach do sejmiku województwa głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy.
Okręgi wyborcze do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego prezentują się następująco:
- Okręg wyborczy nr 1 obejmuje miasto Wrocław – 8 radnych;
- Okręg wyborczy nr 2 obejmuje następujące powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski oraz wrocławski – 8 radnych;
- Okręg wyborczy nr 3 obejmuje miasto Wałbrzych oraz powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki – 8 radnych;
- Okręg wyborczy nr 4 obejmuje Jelenią Górę oraz powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki i zgorzelecki – 6 radnych;
- Okręg wyborczy nr 5 obejmuje Legnicę, a także powiaty: głogowski, jaworski, legnicki, lubiński, polkowicki i złotoryjski – 6 radnych.
Uprawnionym do głosowania w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz na Prezydenta Wrocławia jest każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. Musi on jednak znajdować się w rejestrze wyborców. Jeżeli miejsce zameldowania różni się od miejsca zamieszkania – należało dopisać się do rejestru.
Obywatele Unii Europejskiej, którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego, mogą głosować w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia oraz w wyborach Prezydenta Wrocławia pod warunkiem, że są wpisani do stałego rejestru wyborców. Nie mogą natomiast głosować w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
W wyborach samorządowych nie można głosować za granicą. Osoby niepełnosprawne mogą głosować na trzy sposoby: przez pełnomocnika, korespondencyjnie albo samodzielnie w przystosowanym do tego lokalu.
Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: pixabay.com