Wyniki konkursu  na młodzieżowe słowo roku ogłosiło Wydawnictwo Naukowe PWN – organizator plebiscytu. W 2018 największe uznanie wśród internautów i jury zdobyło słowo „dzban”. 

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku organizowany jest już od 4 lat. W ostatniej edycji zwyciężyło słowo „xD”, a rok prędzej – „sztos”. W tym roku zwycięzcą został „dzban”. W plebiscycie oddano 10 tysięcy głosów, z czego ponad 30% na zwycięskie słowo. Jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński jednogłośnie poparło decyzję internautów. Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

View this post on Instagram

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2018 rozstrzygnięty??? Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej edycji jest wyraz ❗️dzban❗️Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”. W sumie, poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń. DZIĘKUJEMY! ➡️➡️➡️Link do szczegółów w bio! #młodzieżowesłoworoku #slowo #jezykpolski #plebiscyt #dzban #prestiz #prestizowy #masny #masno #xd #sztos #zwyklak #normik #mamadżer #uw #ojczysty #instytutjezykapolskiego #narodowecentrumkultury #pwn

A post shared by PWN (@wydawnictwo_naukowe_pwn) on

Znaczenie zwycięskiego słowa nie jest jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W slangu młodzieżowym słowo „dzban” to pejoratywne określenie na kogoś mało inteligentnego, głupiego.

 – Definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ po łagodne ‘niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela’. Są też definicje obrazowe: ‘ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada’ i zwięzłe ‘no debil’. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: ‘Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.’ – skomentował wybór słowa Marek Łaziński, juror plebiscytu.

Niewątpliwie na sukces tego słowa wpłynął polski youtuber Klocuch oraz popularny wśród młodzieży serial Riverdale, w którym jeden z bohaterów ma na imię Jughead (jug – ang. dzban).

 – „Dzban” zwyciężył bezapelacyjnie. Wielu spośród zgłaszających to słowo odnosiło je wprost do publikowanych w sieci klipów, w których ukrywający się pod pseudonimem i komicznie zmieniający głos (udaje dziecko przed mutacją) Klocuch opowiada o świecie bardzo szczególnym językiem, infantylnym, ale też lekko niedzisiejszym. Omija wulgaryzmy, wymyślając innym właśnie od „dzbanów”. Na przykład: „Za karę dziesięć przysiadów. Nie no, żartuję, blokuję cię, dzbanie!” w opublikowanym we wrześniu 2017 r. klipie „Zbrodnia i kara” – argumentuje juror Bartek Chaciński.

Do końca roku trwa natomiast ogólnopolski plebiscyt Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2018. W roku 2017 słowem internautów był „rezydent”, kapituła językoznawców wybrała natomiast „puszczę”.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: pixabay.com