Już tylko godziny dzielą nas od premiery jednego z najbardziej oczekiwanych tytułów tego sezonu – kontrowersyjna „Wycinki Holzfällen” Thomasa Bernharda na podstawie  w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakle przedpremierowe odbędą się we wtorek (21.10) i w środę (22.10), a uroczysta prapremiera w Teatrze Polskim we Wrocławiu w czwartek (23.10).

Spektakl później będzie można zobaczyć dopiero na festiwalach. Na XXIII Festiwalu de Tardor de Catalunya Temporada Alta w Gironie zagrają 31.10 i 1.11, na VII festiwalu Wybrzeże Sztuki w Gdańsku – 13.11, a na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatralny Boska Komedia w Krakowie – 11.12. Do Wrocławia „Wycinka Holzfällen” powróci pod koniec grudnia. Będzie ją wtedy można zobaczyć czterokrotnie – 20.12, 21.12, 27.12 i 28.12.

„Artystyczna kolacja” dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. Zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie na „wolność” wypowiedzenia skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. Niegdysiejsza bohema energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady. Przedstawienie będzie radykalną podróżą w głąb dzisiejszego świata, pod powierzchnię społecznych form i kulturowych konwenansów w poszukiwaniu tego, co dopiero majaczy na horyzoncie. Spektakl dotykający problemów wolności, która w naszym życiu wydaje się tylko mirażem, i zniewolenia, będącego naturalną cechą kondycji człowieka. A w tym pytania o artystów i ich rolę w dzisiejszym świecie.

***

na podstawie przekładu MONIKI MUSKAŁY

adaptacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła KRYSTIAN LUPA

apokryfy KRYSTIAN LUPA i improwizacje aktorskie; cytaty z dzieł Jeannie Ebner i Friederike Mayröcker; myśli Joany w Sebastiansplatz VERENA LERCHER (Graz)

kostiumy PIOTR SKIBA

oprawa muzyczna BOGUMIŁ MISALA

wideo KAROL RAKOWSKI i ŁUKASZ TWARKOWSKI

 ***

OBSADA

Thomas Bernhard PIOTR SKIBA

Maja Auersberger HALINA RASIAKÓWNA

Gerhard Auersberger WOJCIECH ZIEMIAŃSKI

Joana Thul MARTA ZIĘBA

Aktor Teatru Narodowego JAN FRYCZ (gościnnie, aktor Teatru Narodowego w Warszawie)

Jeannie Billroth EWA SKIBIŃSKA

Anna Schreker BOŻENA BARANOWSKA

Albert Rehmden ANDRZEJ SZEREMETA

Joyce ADAM SZCZYSZCZAJ

James MICHAŁ OPALIŃSKI

John MARCIN PEMPUŚ

Mira – właścicielka sklepu spożywczo-przemysłowego ANNA ILCZUK

Kucharka KRZESISŁAWA DUBIELÓWNA

Autor | DEG
Zdjęcie | Natalia Kabanow / Teatr Polski