Twórczość Tadeusza Brzozowskiego, wizerunki aniołów i świętych w misternie rzeźbionych ramach ociekających złotem czy XIX-wieczne łóżka. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało dla odwiedzających wiele atrakcji.

„Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady” to ekspozycja prac polskiego artysty malarza, rysownika, scenografa i pedagoga. Na podstawie wybranych przykładów widz może prześledzić ewolucję procesu twórczego artysty od dzieciństwa Brzozowskiego, które przypadały na lata 20 XX wieku, do jego ostatnich dzieł, które powstały tuż przed śmiercią w 1987 r. Wystawa jest przede wszystkim próbą, mającą na celu pokazanie sztuki Tadeusza Brzozowskiego przez pryzmat rysunku, znajdującego się nadal w cieniu malarstwa, a odgrywającego istotną rolę w jego twórczości.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się 27 lipca o godzinie 17:00 w Pawilonie Czterech Kopuł. Wstęp z biletem na wystawy czasowe.

Wystawa „Sztuka Wicekrólestwa Peru” to pełna przepychu i kolorów wizualna uczta. Zaprezentowane na wystawie dzieła pochodzą z kolekcji Aldona Barbosa-Sterna. Stanowią one  ciekawy zapis połączenia się skrajnie różniących się od siebie cywilizacji. Wystawa odbywa się w ramach 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru.

Oprowadzanie w języku angielskim odbędzie się 29 lipca o godzinie 16:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wstęp z biletem na wystawy czasowe. Zapisy na zapisy@mnwr.art.pl

 „Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku” to pierwsza taka obszerna ekspozycja mebli, które używane były w sypialniach. Rewolucja w projektowaniu łóżek i urządzaniu sypialni pojawiła się w XIX wieku. W tym okresie sypialnia stała się pomieszczeniem prywatnym. W żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym nie nastąpiły wtedy tak radykalne zmiany. Zaczęły pojawiać się meble, które umożliwiały odpoczynek w pozycji leżącej, powstały szerokie łoża małżeńskie, zaczęto produkować funkcjonalne zestawy mebli przeznaczonych do sypialni.

Oprowadzanie po wystawie w ramach oprowadzania czwartkowego odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 11:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wstęp z biletem na wystawy czasowe.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało także wydarzenia dla najmłodszych miłośników sztuki.

Zdobądź skarb króla Inków. Podchody na wystawie „Sztuka Wicekrólestwa Peru” to wakacyjna zabawa plastyczna, przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy zabawy, przy pomocą specjalnie przygotowanej mapy wystawy, będą szukać drogi do skrzętnie ukrytych „skarbów króla Inków”. Aby dostać się do skarbów, po drodze wykonać muszą wyznaczone w niej zadania. Dla dzieci przewidziane są upominki związane z wystawą.

Zabawa odbywać się będzie 27 lipca o godzinie 12:00, a także o godzinie 14:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wstęp z biletem za 1 zł. Zapisy pod numerem telefonu 71 372 51 48 lub na edukacja@mnwr.art.pl

„Teatr wzywa” to warsztaty dla dzieci od 7. do 11. roku życia. Na zajęciach uczestnicy skupią się na projektowaniu kostiumów oraz scenografii teatralnej. Jest to mniej znany aspekt twórczości Tadeusza Brzozowskiego. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję przyjrzeć się, na czym polega praca scenografa i kostiumografa, a także podpatrzeć dzieła mistrza.
Warsztaty odbędą się 28 lipca o godzinie 11:00 w Pawilonie Czterech Kopuł. Wstęp z biletem za 1 zł. Zapisy na wydarzenie pod numerem telefonu 71 712 71 81  lub na edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

„Gdzie mieszkają dzieła sztuki” to warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Będą one dotyczyć budynku Pawilonu Czterech Kopuł. Dzieci dowiedzą się, kto i kiedy go zaprojektował,a także poznają określenia takie jak kolumna, kopuła czy meander. Na koniec same zbudują dom marzeń dla swojej prywatnej kolekcji skarbów i znalezisk.

Wydarzenie będzie mieć miejsce 31 lipca o godzinie 11:00 w Pawilonie Czterech Kopuł.
Wstęp z biletem za 1 zł. Zapisy pod numerem telefonu 71 712 71 81  lub na edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

„Szkło – materiał, który pobudza wyobraźnię” to wakacyjna zabawa plastyczna dla dzieci od 6. do 12. roku życia. Dzieci zostaną oprowadzone po części wystawy stałej rzemiosła artystycznego „Cudo-Twórcy”, która poświęcona jest przedmiotom ze szkła. Uczestnicy spotkanie dowiedzą się, jakie możliwości mają artyści, którzy pracują z tym materiałem na co dzień, a także zapoznają się z technikami produkcji i dekoracji naczyń szklanych. W czasie zabawy plastycznej dzieci zaprojektują również własny wazon lub kielich w technice kolażu.

Spotkanie odbywać się będzie 1 sierpnia o godzinie 12:00 i 14:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wstęp z biletem za 1 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.art.pl


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Tadeusz Brzozowski Wagon 1946″ /materiały Muzeum Narodowego we Wrocławiu