- KARTKA Z KALENDARZA - 17 LIPCA -


Pękniecie pierwszej osi ostatniego wózka w składzie było przyczyną wykolejenia tramwaju przy przystanku wiedeńskim na ulicy Krupniczej. Przypomnijmy, że w skutek wypadku zniszczone zostało 6 samochodów, a 3 osoby zostały ranne.

- REKLAMA -

MPK zebrało i przeanalizowało szereg materiałów, by ustalić przyczyny tego na szczęście niegroźnego w skutkach zdarzenia. Członkowie komisji zapoznali się z protokołem przebiegu jazdy (pochodzącym z tzw. „czarnej skrzynki” tramwaju), notatkami komisji wypadkowej, która była na miejscu zdarzenia, dokonali pomiarów wózka tramwaju, przyjrzeli się karcie obsługi technicznej pojazdu  i dokumentacji zdjęciowej wykonanej na miejscu zdarzenia. Wszystkie te materiały doprowadziły do jednoznacznego wniosku, to pęknięcie osi spowodowało poszerzenie rozstawu kół, na skutek czego tramwaj na łuku wypadł z torowiska.

– Rzadko dochodzi do pęknięcia tej części w trakcie jazdy, ale w tej sytuacji tak się właśnie stało. Prawdopodobnie przyczyną było tzw. zmęczenie materiału – mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK Wrocław. – Tramwaj przechodził ostatni przegląd techniczny w grudniu i jego stan nie budził podczas tego badania zastrzeżeń. Do pęknięcia osi mogło dojść na rozjeździe lub już wcześniej, co mogło nie objawić się od razu.

Autor | AK