W poniedziałek 18 września zapraszamy serdecznie na pierwszy w tym sezonie wykład, inaugurujący nowy cykl spotkań dedykowanych architekturze XX i XXI wieku na świecie.

Przedmiotem naszego spotkania będą te dzieła światowej kinematografii ostatniego stulecia, w których jednym z pierwszoplanowych bohaterów jest właśnie architektura.

Filmowe przedstawienia budowli i ich wnętrza nie odgrywają w nich jedynie roli kulis, lecz nierzadko trafniej niż fabuła czy gra aktorów, wypowiadają decydujące treści ideowe poszczególnych dzieł kinematografii. Nawet najbardziej śmiałe i fantastyczne wizerunki architektury stosowane w filmie miały swoje realne wzorce, na przykład w „Metropolis” Fritza Langa monumentalna siedziba magnata przemysłowego Johna Fredersena inspirowana była imponującą wieżą wodną zbudowaną w 1911 roku przez Hansa Poelziga w Poznaniu. Refleksja nad źródłami filmowej architektury i przetwarzaniem rzeczywistych obiektów pozwala nierzadko wydobyć dodatkowe przesłania konkretnych filmowych obrazów.

Na wykład dr. Cezarego Wąsa „Architektura w filmie XX i XXI wieku: statysta czy pierwszoplanowy aktor?” zapraszamy w poniedziałek 18 września o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

 


Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5