Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na pasjonującą wyprawę w świat matematyki, który może być zrozumiały także dla laików. Wybitny popularyzator nauki – prof. Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o jednej z najgłośniejszych matematycznych historii przełomu XX i XXI wieku.

Między listopadem 2002 i kwietniem 2003 Grigorij Jakowlewicz Perelman, rosyjski geometra z Instytutu Stiekłowa w St. Petersburgu, ogłosił kilka zaskakujących publikacji, w których anonsował m.in. dowód hipotezy Poincarego, słynnego problemu naukowego, czekającego na udowodnienie od blisko 100 lat. Odkrycie Perelmana wywołało wielkie poruszenie w środowisku naukowym. W 2006 roku przyznano mu medal Fieldsa, a w 2010 roku – nagrodę Instytutu Claya w wysokości miliona dolarów. Żadnego z tych wyróżnień nie przyjął.

„Warto wiedzieć – mówi prof. Strzelecki, – że rozwiązania zbliżone do tych, które rozważał wtedy Perelman, wykorzystuje się dziś także w bardzo konkretnych zastosowaniach matematyki, na przykład do usuwania szumu cyfrowego ze zdjęć. To jedno z bardzo wielu świadectw, że granica między matematyką teoretyczną i matematyką stosowaną – w rzeczywistości jest w najlepszym razie płynna”.

Wykład pt. „Co tak naprawdę udowodnił Grisza Perelman?” rozpocznie się 19 lutego [piątek] po spektaklu „Nie trzeba” w reżyserii Kamili Michalak, około godz. 20.40. WSTEP WOLNY.


Czym jest dzisiaj mądrość? – pyta w swoim spektaklu Kamila Miachalak. – Czy umiemy myśleć o nieskończoności? Po co jest nam to potrzebne?

Więcej o spektaklu: http://www.wteatrw.pl/index.php/przedstawienia/przedstawienia-nie-trzeba


prof. Paweł Strzelecki – matematyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzator matematyki i tłumacz. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autor ponad dwudziestu prac naukowych, podręcznika akademickiego, edukacyjnych programów telewizyjnych i tekstów popularyzatorskich oraz książki „Matematyka współczesna dla myślących laików”.

Do obejrzenia:
Profesor Paweł Strzelecki prezentuje książkę ”Matematyka współczesna dla myślących laików”

Autor | Tatiana Drzycimska

  • Zdjęcie – Natalia Kabanow