Ostatniego dziko żyjącego oryksa szablorogiego zabito dla trofeum w postaci rogów, w drugiej połowie XIX w. Dwie młode antylopy z tego gatunku przyszły na świat w czerwcu we wrocławskim zoo.

Przed podbojem Północnej Afryki przez Europejczyków, oryks szablorogi (Oryx dammah) był gatunkiem powszechnie występującym na terenach półpustynnych i pustynnych tego kontynentu. Zgubę tym antylopom przyniosło rozpowszechnienie się mody na polowania dla trofeów. Jedną z cech charakterystycznych oryksów są bowiem długie na ok. 1,2 m rogi w kształcie szabli, które stały się obiektem pożądania myśliwych głównie z Europy i Ameryki. Jednak nie tylko rogi wyróżniają te zwierzęta. Oryksy są lepiej przystosowane do środowiska ubogiego w wodę niż większość gatunków zwierząt, w tym wielbłądy. Wielbłąd obejdzie się bez wody przez około dwa tygodnie, oryks nawet kilka razy dłużej. Umiejętność przetrwania w ekstremalnych warunkach antylopy te zawdzięczają zdolności kontroli pracy nerek i regulowania temperatury ciała, która może wzrastać nawet do 46 stopni Celsjusza.

Oryksy przetrwały dzięki hodowlom zamkniętym. Od niemal 20 lat trwa w Afryce jego introdukcja, czyli zasiedlanie poza środowiskiem pierwotnego występowania. Oryks został wypuszczony na czterech ogrodzonych obszarach chronionych w Tunezji i jednym w Senegalu. Obecnie oryksy szablorogie można spotkać w 129 ogrodach zoologicznych, w których żyje 1469 osobników dorosłych i 20 młodych. Niestety zwierzęta te wciąż stanowią cenne trofeum myśliwskie. Około 9000 przedstawicieli tego gatunku żyje w ośrodkach zamkniętych, które utrzymywane są na cele łowieckie w kilku krajach arabskich.

We wrocławskim zoo pierwsza para oryksów szablorogich pojawiła się w 1984 r. – samiec Eman i samica Julia pochodziły z zoo w Dvur Kralove. Wtedy były to pierwsze osobniki tego gatunku w Polsce. Od tego czasu urodziło się we Wrocławiu aż 71 oryksów szablorogich. Zasiliły one zachowawcze grupy hodowlane w całej Europie, a nawet w Indonezji.

Obecnie wrocławskie stado liczy 10 osobników, w tym 3 młode. Mieszkają w pawilonie Sahary, który został wybudowany w 2009 roku głównie z myślą o tym gatunku. Zwierzęta mają również do dyspozycji obszerny wybieg zewnętrzny.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: ZOO Wrocław