Już 17 października wystartuje 5. edycja MIASTOmovie. Tegoroczna odsłona wydarzenia przyjrzy się sąsiedztwu – w różnych jego wymiarach i aspektach. Scena artystyczna, która towarzyszy projekcjom filmów i dyskusjom od pierwszej edycji festiwalu, tym razem zaglądać będzie do wrocławskich klatek schodowych.

Wystawa fotograficzna „Wystawka” prezentowana będzie w organizowanej w Recepcji przy podwórku Ruska 46 galerii pop-up i skupi się na sąsiedztwie zawieszonym (i dosłownie, i w przenośni) w przestrzeniach wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkaniowych we Wrocławiu. Klatka schodowa – niezbędny element konstrukcyjny i funkcjonalny takich obiektów – przy okazji pozwala na studiowanie panujących w budynku zwyczajów i relacji, stylów życia czy preferencji estetycznych mieszkańców. Zaproszona do współpracy przez kuratorów Ankę Bieliz i Kubę Żary artystka Natalia Gołubowska przez kilka poprzedzających wystawę tygodni dokumentowała życie wrocławskich klatek schodowych – miejsc, w których granice między tym, co prywatne a tym, co publiczne, są wyjątkowo nieostre.
Reguły kształtujące sytuację na klatce negocjowane są bez słów, latami, poprzez zrozumiałe w pełni tylko dla mieszkańców gesty i symbole. Granice między „moje” a „nie-moje”, „wspólne” a „niczyje” są bezustannie przesuwane. Z tego powodu przekraczając próg klatki Gołubowska czuła się jak intruz, który swoim aparatem narusza niewidoczną dla niej sieć powiązań łączących mieszkańców. Z drugiej jednak strony stanowiące barwne, często niejasne konstelacje artefakty zastane na miejscu stały się dla artystki punktem wyjścia do zastanowienia, jaka jest ich specyfika i do próby zdekodowania funkcjonujących w klatkach schodowych komunikatów.

Wernisaż „Wystawki” odbędzie się w Recepcji we wtorek, 17 października, o godzinie 17:00. Kilka dni później, 21 października, zaprosimy uczestników w to samo miejsce na część warsztatowo-dyskusyjną – podczas spotkania „Ja tu tylko w odwiedzinach” Natalia Gołubowska w oparciu o materiał fotograficzny oraz doświadczenia widzów, spróbuje wypracować z nimi interpretacje kolorów, obiektów, komunikatów pozostawianych w sąsiedzkich przestrzeniach. Zastanowimy się też, do kogo tak naprawdę należy przestrzeń klatek i kto ma prawo o ich modyfikacji decydować. Działania sceny artystycznej MIASTOmovie związane są z projektem realizowanym w ramach inkubatora Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” – „Po sąsiedzku – kieszeń wsparcia”. Współorganizatorem prezentacji „Wystawki” jest prowadzące Recepcję biuro Wrocław 2016.


 Autor: Kuba Żary