W 70. rocznicę urodzin Stanisława Barańczaka – 13 listopada – Wydawnictwo Ossolineum wspólnie z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie poświęcone obu wybitnym poetom, do którego pretekstem będzie wznowienie przez Wydawnictwo Ossolineum książki „Język poetycki Mirona Białoszewskiego”, niewydawanej od 40 lat. Nową edycję wzbogacono o inne teksty Barańczaka o warszawskim poecie – pisze Bartosz Sadulski.

O godzinie 18:00 w panelu dyskusyjnym „Dwaj panowie z tego świata. Barańczak i Białoszewski”, prowadzonym przez redaktora naczelnego wydawnictwa, Dariusza Sośnickiego, wezmą udział redaktor książki Adam Poprawa oraz literaturoznawczyni Ewa Rajewska.

Po zakończeniu rozmowy, o 19:30, Joanna Bronisławska wystąpi z muzycznym projektem BIAŁO, czyli słuchowiskiem zrealizowanym na podstawie próz Mirona Białoszewskiego pochodzących z tomu „Szumy, zlepy, ciągi” wydanej przez PIW w Warszawie w 1989 roku. Zrealizowane zostało jesienią 2013 roku. Pretekstem do tej realizacji było zaproszenie na Festiwal Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ! który co roku obywa się w  Częstochowie. Tam też słuchowisko miało swoją prapremierę.

– Starałam się też oddać muzykalność samego tytułu. To nie mogły być zwyczajne piosenki. Tak nie brzmi życie. Dlatego BIAŁO to nie produkcja, to łapanie momentów. Prawda i fakt, że w życiu bywa różnie. Kontrasty. Szumy. Zlepy. Ciągi. Koncerty będą próbą opowiedzenia wszystkiego od nowa. Chcę rozszerzać BIAŁO i dokładać nowe fragmenty tekstów w zależności od zastanego na dany dzień świata – mówi o projekcie Bronisławska.


Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

18.00 „Dwaj panowie z tego świata. Barańczak i Białoszewski” panel / Ewa Rajewska, Adam Poprawa, prowadzenie: Dariusz Sośnicki
19.30 – Asi Mina „Biało” – koncert

13.11.2016
Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica pod Złotym Słońcem
Rynek 6,
Wrocław


Adam Poprawa – filolog, krytyk literacki i muzyczny, prozaik. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor m.in. monografii „Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza” (1999), zbioru szkiców „Formy i afirmację” (2003), tomów prozatorskich „Walce wolne, walce szybkie” (2009), „Kobyłka apokalipsy” (2014). Od dawna zajmuje się twórczością Stanisława Barańczaka i Mirona Białoszewskiego. Przygotował poszerzoną, odcenzurowaną edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego (2014). Pracuje nad książką poświęconą dziennikarskiej działalności Białoszewskiego w latach czterdziestych i wczesnych pięćdziesiątych.

Ewa Rajewska – literaturoznawczyni, translatolożka i tłumaczka, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, kierowniczka specjalności przekładowej tamże. Opublikowała m.in. Stanisław Barańczak – poeta i tłumacz (2007), Pisarze polscy o sztuce przekładu. Antologia (we współpracy z prof. Edwardem Balcerzanem, 2007), Domysł portretu. O twórczości oryginalnej i przekładowej Ludmiły Marjańskiej (2016). Tłumaczyła Hanifa Kureishi, Alana Bennetta, D.J. Enrighta, Kennetha Burke’a, Tan Twan Enga i Ewę Stachniak.

Joanna Bronisławska/ ASI MINA – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członkini zespołu The Complainer (od 2008) i Mołr Drammaz (od 1994), związana niezależną wytwórnią Mik Musik. Solowo zadebiutowała w 2006 roku płytą Wszystko mam! Tylko gdzie?. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. OFF Festival Katowice, Opener Festival Gdynia, Ars Cameralis Katowice, Nowa Muzyka Katowice, Malta Festival Poznań, Unsound Festival Kraków, c-side Festival Izrael, SKIF Festival Sankt Petersburg, Subtropic Festival Miami, Puls Londyn). Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami – uczy gry na gitarze i pianinie oraz prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne.

 

Prowadzenie:

Dariusz Sośnicki – poeta, redaktor; okazjonalnie eseista i tłumacz. Opublikował kilka własnych książek poetyckich i tłumaczenie poematu W.H. Audena W podziękowaniu za siedlisko (2013). Od listopada 2015 roku redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum. Mieszka w Poznaniu i we Wrocławiu.

Autor | Bartosz Sadulski

 

baranczak-plakat