Centrum Kultury Zamek po raz dziesiąty zaprasza na wspólny lot poza granicę wyobraźni. Jubileuszowa edycja Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 27–29 czerwca. W tym roku zamkowe korytarze zapełnią się fanami serialu „Gry o Tron” oraz miłośnikami stylistyki steam i cyberpunka. Konwent uświetni plejada znanych pisarzy – Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski, Licia Troisi i wiele innych postaci tworzących współczesną fantastykę.

Dni Fantastyki po raz kolejny przecierają nowe szlaki. W tym roku konwent utrzymany jest w stylistyce steam i cyberpunk. Steampunk to nurt fantastyki odwołujący się do samych korzeni gatunku, czyli XIX-wiecznej powieści naukowej i XVIII-wiecznego gotyckiego horroru. Jest boczną gałęzią cyberpunka, w którym wizje świata otaczającego bohaterów oparte są na elektronice. Natomiast steampunkowa rzeczywistość pełna jest napędzanych parą cyborgów, kół zębatych, przekładni czy sterowców. Związana z tym nurtem moda wykorzystuje stroje rodem z wiktoriańskiej Anglii przyozdobione zębatkami, zaworami, tłokami – tworząc niesamowitą mieszankę. Podczas tegorocznych Dni Fantastyki będzie można podziwiać uczestników w takich właśnie niesamowitych kreacjach.

Jubileuszowa edycja DeeFów będzie jeszcze bardziej zróżnicowana dzięki fanom nieco innego stylu związanego z serialem bijącym ostatnio rekordy oglądalności. W Zamku zostanie zorganizowany ogólnopolski zlot fanów serialu „Gra o tron” oraz sagi „Pieśń lodu i ognia” G. R. R. Martina. Zlot organizują wspólnie fanpage „Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży” oraz „Pieśń Lodu i Ognia PL”.W programie pojawi się z tego powodu blok poświęcony serialowi, w którym znajdą się prelekcje, panele i konkursy.

Gościem specjalnym X Dni Fantastyki będzie Andrzej Sapkowski, najpopularniejszy polski pisarz tworzący fantastykę, twórca jednego z naszych najlepszych produktów eksportowych – postaci wiedźmina Geralta. Potwierdzono też obecność między innymi Marzeny Sowy, Lici Troisi, Łukasza Orbitowskiego, Jacka Piekary i wielu innych pisarzy, twórców komiksów, gier czy naukowców.

Sporo atrakcji przygotują również ludzie, którzy fantastyczne koncepcje potrafią wprowadzić do naszej codzienności. Studenci z TK Games – koła naukowego Politechniki Wrocławskiej zaprezentują Rekawicę Sensoryczną oraz hełm Occulus Rift – urządzenia, za pomocą których myślami będziemy mogli sterować programami w komputerze.

Interesująco zapowiada się również na tegorocznym konwencie blok komiksowy. Gwiazdą będzie Przemysław Truściński, jeden z najbardziej znanych polskich rysowników, uhonorowany m.in. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W bloki komiksowym będziemy mogli dowiedzieć się też więcej o sztuce ulicy – graffiti czy streetart.

Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników gier. W podziemiach będą odbywały się  sesje RPG. Natomiast okolice Zamku i park leśnicki zapełnią się uczestnikami gier fabularnych, LARP-ów.

Już teraz można przygotowywać się do konkursów, utrzymanych w stylistyce steampunkowej. Fani komiksów, posiadający zdolności plastyczne będą mieli okazje sprawdzić swoje umiejętności w konkursie komiksowym, którego tytuł brzmi – „Miasto i para”. Dla tych, którzy lubią wymyślać fascynujące historie przeznaczony jest konkurs RPG na najlepszy scenariusz sesji gry fabularnej. Jednym z najbardziej barwnych wydarzeń podczas tegorocznej edycji będzie natomiast konkurs strojów Cosplay 2014. Każda kreacja musi być oczywiście wykonana samodzielnie. Tradycyjnie również odbędzie się konkurs literacki na opowiadanie. W tym roku temat brzmi: „Miłość w odcieniach steampunk”.

Do końca maja można jeszcze kupić karnety w przedsprzedaży. Wraz z karnetami można zarezerwować również karty noclegowe. Do końca kwietnia karnety kosztują 30 zł, do końca maja 35 zł.

Wrocławski konwent Dni Fantastyki (DeeFy) to obecnie największa impreza z branży fantastycznej na Dolnym Śląsku oraz jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Corocznie gromadzi ok. 1500-2000 miłośników fantastyki – nie tylko Wrocławian, ale również fanów przyjeżdżających z różnych części kraju. Pierwsza edycja Dni Fantastyki odbyła się jeszcze w erze przedfejsbukowej, w 2004 roku. Od tamtego czasu podczas kolejnych 9 edycji odwiedziło ją kilkuset gości: pisarzy, rysowników, twórców gier, aktorów, reżyserów, artystów z Polski, Europy i USA.

Autor | Robert Włodarek
Zdjęcie | Daniel E. Groszewski