Warsztaty literacko-plastyczne, koncert charytatywny, sesja fotograficzna i warsztaty z rozwiązywania konfliktów to tylko część z zajęć, organizowanych w ramach Dnia Życzliwości. Tegoroczna, trzynasta już edycja, odbędzie się 21 listopada pod hasłem „Życzliwość podaj dalej”.

Światowy Dzień Życzliwości obchodzony jest 21 listopada. Idea tego święta narodziła się w USA w 1973 roku. Wtedy to z inicjatywy studentów – braci Briana i Michaela McCormacków – ustanowiono World Hello Day jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. 21 listopada to także dzień urodzin krasnala Życzliwka. W tym roku hasłem wiodącym wydarzenia jest „Życzliwość podaj dalej!”.

„To słowa zachęty do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy w przekonaniu, że dobro wraca. Obdarowując zwiększamy prawdopodobieństwo bycia obdarowanym” – możemy przeczytać na stronie wydarzenia. – „Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera miasta jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości.”

Celem akcji jest przede wszystkim promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. W ramach Światowego Dnia Życzliwości, we Wrocławiu na najmłodszych czekają ciekawe warsztaty w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dla starszych uczestników święta organizowany jest wykład, a dla wszystkich – koncert z pomaganiem w tle. Więcej informacji na oficjalnej stronie wydarzenia.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe