Dni Fantastyki to cykliczna impreza, która stała się jedną z większych wrocławskich atrakcji. Każdy fan popkultury i literatury fantasy może znaleźć coś dla siebie i spędzić wolny czas na rozwijaniu swojego hobby. W czternastej edycji czeka na nas wielu znakomitych gości m.in. Ian MacLeod, Jarosław Boberek, czy Jacek Komuda.

Impreza będzie miała miejsce w dniach 29 czerwca – 1 lipca w leśnickim Centrum Kultury Zamek. Przewodnim motywem tegorocznych Dni Fantastyki będą mroczne historie w klimacie klasycznego horroru oraz starych, tajemniczych legend.

Oferta organizatorów jest niezwykle bogata. Możemy liczyć na obecność brytyjskiego pisarza Iana MacLeoda („Pieśń Czasu”, „Dom Burz”), a także wielu polskich artystów i twórców. Pojawi się znany aktor Jarosław Boberek, rysowniczka komiksów MARVEL Kate Niemczyk, duet Jana Jurkowskiego i Marka Hucza z grupy filmowej Darwin, pisarze: Jacek Komuda, Aneta Jadowska, Robert Wegner, rysowniczka Anna Kłosowska. 

Przygotowano także dedykowane strefy dla fanów Gry o Tron i Gwiezdnych Wojen. Zainteresowani mogą liczyć na wykłady dotyczące świata Pieśni Lodu i Ognia (wraz z konkursem wiedzy na wzór Familiady), oraz omówienie ciekawostek z kodeksu Jedi i Sithów.

Żaden konwent, czy wydarzenie fantastyczne nie może odbyć się bez cosplayu. Oryginalne przebrania i kreacje ze świata popkultury i nie tylko będziemy mogli podziwiać w ramach konkursu na najlepszy cosplay, który będziemy mogli obejrzeć o 17:00 w amfiteatrze obok CK Zamek.

– W tym roku mamy bardzo dużo uczestników konkursu. Wezmą udział 42 osoby, co przekłada się na 34 występy. Konkurencja w tej edycji jest bardzo wysoka, bo do wygrania będą ciekawe nagrody. Najlepszy zdobędzie 700 złotych oraz przepiękną statuetkę Kryształowego Smoka. Dodatkowo czeka nagroda specjalna, czyli Najlepsze Ostrze” w postaci miecza dwuręcznego ufundowanego przez Militaria.pl – opowiada Atai, cosplayerka i organizatorka konkursu na najlepszy cosplay.

W skład jury wejdą: Yarpenna – cosplayerka, Adrian „Czarny” Rimpler – fotograf cosplayowy, oraz Martyna Gach – przedstawicielka CK Zamek.

– Jury będzie mieć trudne zadanie. Widziałam już część strojów i odsłuchałam wszystkie podkłady muzyczne do występów. Przyznam, że zapowiada się naprawdę ciekawe, czasem straszne, czasem zabawne widowisko – dodaje Atai.

Mury zamku są otwarte dla osób wcielających się w swoje ulubione postaci przez cały czas trwania wydarzenia. Nie zapomnijmy zatem zrobić sobie zdjęcia z wymarzonym Geraltem, czy Deadpoolem.

W ramach XIV Dni Fantastyki będziemy mogli obejrzeć wystawę „Miecze Europy”. To znakomita okazja dla każdego fana historii, aby podziwiać kopie blisko 60 mieczy i obejrzeć instalacje przestrzenne, między innymi „Ekskalibur”, czy „Węzeł Gordyjski”.

Centrum Kultury Zamek nie przyciąga wyłącznie młodzieży. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi i osób, u których fantastyka wzbudza nostalgiczne wspomnienia. Organizatorzy przygotowali specjalną strefę na terenie parku, gdzie znajdziemy boisko do Quidditcha – gry, która pozwoli poczuć się jak w świecie Harrego Pottera. Na najmłodszych także czekają atrakcje. Specjalnie dla nich stworzono strefę atrakcji dziecięcych, a w niej m.in. warsztaty z tworzenia miniaturowego lasu w słoiku, konstruowanie zabawek i wiele innych zajęć plastycznych.


Bilety w przedsprzedaży można zakupić do 28 CZERWCA, jedynie przez system biletyna.pl:

  • Karnet 3 dni 60 zł
  • Karnet 3 dni + karta noclegowa 70 zł

Bilety do nabycia w kasach na terenie festiwalu w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018:

  • Karnet 3 dni 60 zł
  • Karnet (sobota – niedziela) 45 zł
  • Bilet – piątek 30 zł
  • Bilet – sobota 40 zł
  • Bilet – niedziela 30 zł

Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: materiały organizatora