Czas wakacji nierozerwalnie związany jest z wyjazdami. Zgodnie z danymi statystycznymi Polacy co raz częściej za cel urlopowych wycieczek wybierają zagranicę. Eksperci z kancelarii doradztwa podatkowego A.F.O. przestrzegają czego nie wolno przywozić.

Nie można przywozić do polski wyrobów z koralowców rafotwórczych. Często zostają one zatrzymane przez służby celne / fot. IC Katowice

Najpopularniejszymi krajami wciąż pozostają Turcja oraz kraje Afryki Północnej, a także Grecja i Hiszpania. Z takich podróży nierzadko przywozimy pamiątki, zaczynając od zwyczajowych souvenirów po lokalne wyroby akcyzowe. W związku z czym wypada przypomnieć o ograniczeniach wynikających z przepisów prawa.

Towary przywożone spoza państw członków Schengen przekraczające równowartość 300 Euro przy transporcie lądowym i 430 Euro przy transporcie lotniczym i morskim podlegają opodatkowaniu cłem od całej wartości przedmiotu. Do tego limitu nie wlicza się wartości rzeczy zabranych ze sobą na wakacje. Tu może pojawić się problem z wykazaniem Urzędowi Celnemu, które rzeczy zabraliśmy ze sobą, a jakie przywozimy. Najprostszym dowodem na potwierdzenie, że towary były kupione przed wyjazdem jest zabranie ze sobą paragonu.

Cłu nie podlegają:
–        leki niezbędne podróżującemu (tu dowodem może być kopia recepty lub zalecenia lekarskiego),
–        paliwo w baku samochodu i dodatkowym kanistrze (do10 litrów),
–        wartość 200 papierosów,
–       1 litr tzw. mocnego alkoholu (np. wódka, cognac (brandy), whisky),
–       2 litry alkoholi słabszych (np. likieru).

Limity te przysługują każdemu podróżnemu, który ukończył 17 lat.

Z Ukrainy, Białorusi i Rosji  w transporcie kołowym można jednorazowo przywieźć 40 papierosów. Do Wielkiej Brytanii można przywieźć 10 paczek papierosów. W przypadku przywozu lub wywozu spoza krajów Schengen gotówki o równowartości 10 tys. Euro wymagane jest zgłoszenie tego organom celnym lub Straży Granicznej.

Kategorycznie zabronione jest przywożenie wyrobów wykonanych ze skór, kości zwierząt zagrożonych, np. wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt czy wyrobów z koralowców rafotwórczych.

Kraje układu z Schengen to: Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria oraz państwa UE bez Wielkiej Brytanii, Irlandii i Cypru.

 

( Bartosz Twardak )