Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej  Akademii Sztuk Teatralnych będzie miał premierę już 1 grudnia. „Zabójcę czasu”, na podstawie zbioru opowiadań Stefana Grabińskiego, reżyseruje Maćko Prusak. 

Napisane przed stu laty opowiadania Grabińskiego stały się inspiracją do spektaklu przygotowywanego przez tegorocznych dyplomantów AST. Tekst, mimo upływu lat wciąż jest aktualny. Opowiada bowiem o ludzkich zmaganiach z lekiem i o czasie, który nieubłaganie upływa.

– Na początku pracy myśleliśmy o czymś innym – mówi Maćko Prusak, reżyser spektaklu. –  Jednak po wielu rozmowach Marta Giergielewicz, dramaturżka spektaklu, przekonała mnie by pracować z opowiadaniami Grabińskiego. Jego książka stała na półce u jej babci od czasów dzieciństwa. Fascynowała ją. Sam dałem się wciągnąć w tę opowieść po przeczytaniu w prasie felietonu Wargi o Stefanie Grabińskim, o tym że pojawiły się nowe wydania opowiadań. Sięgnąłem po nie i zachwyciły mnie – dodaje reżyser.

Autor ociera się o fantastykę, horror, elementy grozy. Przez krytyków literackich nazywany polskiem Alanem Edgarem Poe, używał języka adekwatnego do swoich czasów. Dziś jest on nieco archaiczny, jednak nadaje to wyrazistości spektaklowi.

– Mam nadzieje, że język jest komunikatywny a to, co pisał autor o niepokojach i lękach trafi do widza – opowiada Maćko Prusak.  – Ten trudny język wypowiadany przez młodych aktorów nadaje pewnej specyfiki spektaklowi. Choć po pierwszym czytaniu byli nieco przerażani, że to nie jest ich język. Myślę, że znakomicie sobie z nim poradzili.  Ale to już państwo oceniać będziecie po premierze. Wprawdzie zobaczycie ich w formie jeszcze edukacyjnej, ale zależało mi bardzo, aby zaprezentować wszechstronność tych młodych ludzi. Za chwilę wyfruną ze szkoły i mam nadzieję, że role w tym spektaklu pozwolą im na znalezienie pracy.  

Na scenie zobaczymy trzynaścioro aktorów i sporo lalek, które przez nich będą animowane wcielą się w zjawy i duchy będące integralną częścią opowiadań Grabińskiego.

Zabójca czasu

Reżyseria: Maćko Prusak
Dramaturgia: Marta Giergielewicz
Scenografia i projekcje: Magdalena Stępień
Kostiumy: Barbara Ferlak
Muzyka: Katarzyna Bem
Asystent reżysera: Kaja Janiszewska

Występują: Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Kaja Janiszewska, Zuzanna Kotara, Martyna Matoliniec, Matylda Matuszak, Joanna Sobocińska, Samanta Zwolennik, Mateusz Bernacik, Maciej Kaczor, Michał Kucharski, Michał Kurek, Łukasz Zubrzycki.


Autorka: Sabina Misakiewicz
Zdjęcia: Ola Sopuch