Polish Cinema for Beginners w październiku powróci do Kina Nowe Horyzonty. 11. edycja cyklu zatytułowana jest „Polish Love”. W jej programie znalazło się pięć najpiękniejszych, stworzonych przez filmowców z Polski, historii miłosnych, które są okazją do pokochania polskiej kinematografii.

Polish Cinema for Beginners to, organizowany od 2012 roku, przegląd najciekawszych dzieł polskiego kina. Odbywa się on w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia, bez względu na pochodzenie, mogli poznać polską kulturę, obyczajowość i historię. Formuła wrocławskiego przeglądu doceniona została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2016 roku cykl nagrodzony został  jako najlepszy projekt edukacyjny w kraju. Za koncepcję programową PCFB odpowiada Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI.

Podczas pierwszego spotkania, które odbędzie się 11 października, widzowie przyjrzą się konwencji science fiction, a także współczesnej kondycji rodzimego kina. Kino Nowe Horyzonty odwiedzi ekscentryczny reżyser Bodo Kox. Spotkanie z nim będzie okazją do rozmowy o jego najnowszym filmie „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Widzowie przeniosą się również do lat 70. za sprawą filmu Janusza Morgensterna „Trzeba zabić tę miłość”. Historię polsko-mazurskiego romansu będzie za to można poznać w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego – jednego z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych polskich reżyserów.

Na przeglądzie zaprezentowany zostanie także film Krzysztofa Kieślowskiego z wielkimi rolami Grażyny Szapołowskiej i Olafa Lubaszenki – „Krótki film o miłości”. Polish Cinema for Beginners zakończy jeden z klasyków polskiego melodramatu, czyli „Pożegnania” Wojciecha Jerzego Hasa.

Pokaz otwarcia 11. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 11 października ogodzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina, a także na stronie internetowej.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe