„Zamek” Franza Kafki w reżyserii Marka Fiedora, dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego to ostatnia w sezonie premiera, na którą zapraszamy w sobotę, 22 czerwca 2013 r. Na scenie zobaczymy Elżbietę Golińską, Beatę Rakowską, Martę Malikowską, Zinę Kerste, Annę Błaut oraz Przemysława Bluszcza.

Marek Fiedor, Anna Błaut, Beata Rakowska, Przemysław Bluszcz, Zine Kerste, Marta Malikowska / fot. Sabina Misakiewicz

Każda z ról to poniekąd osobna opowieść. Odrębna historia o dążeniu do stawianych sobie celów, o smutku, miłości, czy relacjach międzyludzkich we współczesnym, brutalnym i zbiurokratyzowanym świecie.Wszystkie postaci „Zamku” żyją w nim, ale ciągle się mijają. Zamek Fiedora jest inny od znanego nam, kafkowskiego zamku. Współczesność przemawiająca przez reżysera pozwala na pokazanie uniwersalnych rzeczy w sposób łatwo rozumiany przez dzisiejszego widza.

Główny bohater K.  jest archetypem wszystkich XX-wiecznych indywidualistów,  pragnących znaleźć sobie miejsce  na ziemi. Przemysław Bluszcz, odtwórca postaci K., jedyny mężczyzna w scenicznym, kobiecym świecie twierdzi, że nie jest to prosta rola.

– Mój bohater, to trudny typ – mówi Przemysław Bluszcz, sceniczny K. geometra. – Indywidualista i egoista, którego relacje z otoczeniem, z kobietami, ze światem w ogóle  są mocno skomplikowane. Budowanie tej roli jest sporym wyzwaniem – wyznaje.

„Zamek” dla bohaterów sztuki, to symbol bycia we wspólnocie i przynależności, a zarazem odrębności i zaznaczenia swojej wartości członkom społeczności.  K.  szuka wolności, dąży do niej w każdej dziedzinie życia. By zrozumieć czego chce porzuca bliskich. Niestety wolność, którą w rezultacie wybiera równa się samotności.

Frieda bufetowa, jednocześnie kobieta związana z K. poznaje go zbyt dobrze. Jego postawa odciska na niej swoje piętno.

Marta Malikowska, Tatiana Drzycimska / Fot. Sabina Misakiewicz

– Ona bardzo kocha K. – mówi Marta Malikowska, która wciela się w postać Friedy. – Jednak dostrzega, że została wykorzystana. Cierpi, jak każda zdradzona i oszukana kobieta. Ta rola jest przepełniona emocjami. Szczególnie scena, bardzo trudna scena, którą mamy z Przemkiem [ Bluszczem – przyp. red.]  do zagrania. Ostateczna decyzja, co do jej kształtu jeszcze nie zapadła, więc trochę się denerwuję.

Przed realizatorami spektaklu i aktorami zaledwie kilka dni prób. Premiera już w sobotę, 22 czerwca na Scenie na Strychu.

Franz Kafka „ZAMEK”
premiera: 22 czerwca 2013, Scena na Strychu

tłumaczenie: Krzysztof Radziwiłł, Kazimierz Truchanowski
scenariusz i reżyseria: Marek Fiedor
asystent reżysera i inspicjent: Marta Giergielewicz
scenografia i reżyseria świateł: Justyna Łagowska
muzyka: Tomasz Hynek

obsada:
K., geometra  – Przemysław Bluszcz [gościnnie]
Gardena, oberżystka – Elżbieta Golińska
Frieda, bufetowa – Marta Malikowska
Olga, klezmerka – Zina Kerste
Pepi, pokojówka – Anna Błaut
Giza, urzędniczka – Beata Rakowska

w nagraniu muzyki wziął udział Krzysztof Szymański [gitara]
projekt plakatu: Mirek Kaczmarek

Autor | Sabina Misakiewicz

Spektakl pt. Zamek wg Kafki, reż. Marek Fiedor, Scena na Strychu, w roli głównej Przemysław Bluszcz, na zdjęciu od lewej Marta Malikowska, Przemysław Bluszcz i Anna Blaut. / fot. Tomasz Żurek
Spektakl pt. Zamek wg.Kafki, reż.. Marek Fiedor, Scena na Strychu, w roli głównej Przemysław Bluszcz, na zdjęciu od lewej Marta Malikowska, Przemysław Bluszcz / fot. Tomasz Żurek
Spektakl pt. Zamek wg Kafki, reż. Marek Fiedor, Scena na Strychu, w roli głównej Przemysław Bluszcz, na zdjeciu z Zina Kerste.  / fot. Tomasz Żurek
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚląsk Wrocław w liczbach
Następny artykułKoncert Shishani
Pedagożka, dziennikarka, reżyserka. Miłośniczka literatury. Kocha rodzinę, teatr i podróże. Unika złej energii i złych ludzi. Wierzy w przeznaczenie.