Podczas odbywającej się w kwietniu 3. edycji festiwalu MIASTOmovie zainaugurowany został „VOID” – projekt artystyczno-badawczy.

W jego ramach wrocławianie zaproszeni zostali do współtworzenia opowieści o pustce w mieście. Już w najbliższą środę, 27 maja, w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „VOID_studia”, podczas którego z drem Michałem Machnikowskim porozmawiamy o zapominaniu miejskich symboli.

Tematem projektu „VOID” są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy „całym” Breslau a „zupełnym” Wrocławiem. W czasie serii pięciu spotkań z ekspertami prześledzimy nakreślony roboczo „cykl życia voidu”. Podejmiemy problematykę utraconej wartości symbolicznej, roli ruin w krajobrazie miasta czy problemu planowania przestrzeni osieroconej. Porozmawiamy o niezrealizowanych w naszym mieście koncepcjach urbanistycznych. Postawimy też pytanie, o to co, jak i czy warto rekonstruować. Finałem projektu będzie publikacja dokumentująca siedmiomiesięczne działania.

Pierwsze spotkanie zatytułowane „O_ZNACZENIE PRZESTRZENI” dotyczyć będzie zbiorowego zapominania miast. Powstawanie miejskiej pustki, to nie tylko opustoszenie przestrzeni w znaczeniu dosłownym – w wielu przypadkach oznacza ono przekształcenie postrzegania miejsca oraz praktycznego stosunku do niego. Spojrzenie na losy wielu miejsc we Wrocławiu, takich jak choćby Plac Muzealny, pozwala poszukać odpowiedzi na pytanie, dla kogo przestrzenie takie tracą znaczenie symbolu, a dla kogo pojawia się w zupełnie nowej roli. Jaką rolę odgrywa tu symbolika, a jaką polityka? Skąd w mieszkańcach bierze się tęsknota do miejsc i obiektów, które nie miały okazji być elementem ich osobistego bądź zbiorowego doświadczenia? Jak miasto upomina się o zanikające w toku jego rozwoju symbole?

Dr Michał Machnikowski jest socjologiem specjalizującym się w badaniach z obszaru socjologii wiedzy i analizy dyskursu. Autor prac poświęconych polityce pamięci we Wrocławiu, w szczególności zainteresowany problematyką pamięci zbiorowej. Po prelekcji zapraszamy do dyskusji z ekspertem i kuratorami projektu – Anką Bieliz i Kubą Żary.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Życie na krawędzi”
Następny artykułNowości w programie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.