Już w najbliższy weekend na boisku wielofunkcyjnym przy ulicy Lotniczej we Wrocławiu odbędzie się pierwsze w historii zgrupowanie reprezentacji Polski lacrosse do lat 21.

Weźmie w nim udział ponad dwudziestu zawodników, między innymi z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Katowic, Warszawy i Oświęcimia.

Celem zgrupowania jest wyłonienie kandydatów do szerokiej kadry, która weźmie udział w Mistrzostwach Europy Box Lacrosse 2017 Praga, Mistrzostwach Europy 2019 Nymburk (Czechy) oraz Mistrzostwach Świata 2020 Limerick (Irlandia).

Trenerem głównym kadry młodzieżowej jest wielokrotny reprezentant Polski, zawodnik Kosynierów Wrocław – Jan Rydzak. Sztab trenerski dodatkowo tworzą: Daniel Smaza – asystent trenera (Wrocław), Kacper Jankowski – trener defensywy (Poznań), Jędrzej Madej – trener pomocników (Katowice), Piotr Cyrkowicz – trener ataku (Kraków), natomiast za wyszkolenie bramkarzy odpowiadać będą Przemysław Tabor (Kraków) oraz Kacper Chmielewski (Warszawa), natomiast koordynatorem kadry jest Tomasz Urbanowicz z Lublina.

W dwu dniowym cyklu szkoleniowym na kadrowiczów czekają w sumie cztery intensywne sesje treningowe.

Zgrupowanie kadry polski w lacrosse U21 to historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy w historii lacrosse’a w Polsce, zawodnicy poniżej dwudziestego pierwszego roku życia będą mieli okazję do wspólnych treningów.

Jestem bardzo podekscytowany myślą, że tworzymy w kraju coś nowego. Nasi najmłodsi zawodnicy będą mogli reprezentować Polskę na imprezach rangi mistrzowskiej, co mam nadzieję przełoży się na popularyzację sportu w kraju.

Zgrupowanie we Wrocławiu jest dopiero pierwszym etapem selekcji do ostatecznego składu który wystąpi między innymi na takiej imprezie, jak Mistrzostwa Europy w 2019 roku w Nymburk. Na zawodników czeka niezapomniany weekend przeplatany ciężkimi treningami jak i wspólną integracją. Zgrupowanie kadry U21 będzie się łączyć ze zgrupowaniem kadry seniorskiej. Jest to dodatkowa okazja dla młodych zawodników aby obserwować starszych bardziej doświadczonych kolegów w akcji i wynieść coś z ich gry. Osobiście cieszę się że znalazłem się w sztabie szkoleniowym kadry i będę mógł dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zebranym przez lata” – tłumaczy asystent trenera Daniel Smaza.

 

Młodzi kadrowicze stawią się na boisku w sobotę stosunkowo wcześnie, gdyż pierwsza sesja rozpocznie się równo o godzinie 8.00. Serdecznie zapraszamy!

 


Zdjęcie: Daniel E. Groszewski