Międzynarodowe Spotkania ,,Twórcza Dyspozycja” ruszyły we Wrocławiu. Już 17 czerwca w Klubie Proza odbędą się dwa performanse „Zielonooki” Pink Mama Theatre, Domika Krawieckiego i Sławka Bendarta oraz „Kamuflaż” Tomasza Pomersbacha i Anity Szurek. 

Pink Mama Theater jest niezależną grupą artystów pracującą i mieszkającą w Brnie w Szwajcarii. Zespół tworzą przedstawiciele różnych narodowości i poglądów: Polacy, Niemiec, Szawajcarzy i Francuzi. Starają się poruszać tematy istotne dla naszych czasów, ale też dotykające korzeni, stylu i ekspresji. Pink Mama Theatre gości we Wrocławiu nie pierwszy raz. Tym razem zawitał z tanecznym spektaklem inspirowanym między innymi dokumentem „Śmierć w internecie”. Autentyczna historia o mężczyźnie podającym się na portalach społecznościowych za dotkniętego silną depresją nastolatka jest poruszającą analizą dzisiejszej młodzieży.

– Drugą bardzo dużą inspiracja była dla nas obserwacja pokolenia ludzi bardzo związanych z siecią – mówi Sławek Bendrat, założyciel Pink Mama Theater. – Wpływu sieci na ich życie. Dlatego też w spektaklu pojawia się sporo odniesień, sygnałów internetowych, dużo digital efektów. Staraliśmy się połączyć świat wirtualny z pragnieniem uczucia miłości i tego, czego tak naprawdę potrzebuje każdy człowiek – wyjaśnia choreograf.

Tytułowy „Zielonooki” buduje silne emocjonalne uzależnienie pomiędzy sobą a swoimi rozmówcami i namawia ich do samobójstwa. Kiedy już zrealizuje swój plan obłąkańca i wyrwie kolejne życie, znika wraz ze swoim profilem… i zakłada nowy. I tak w kółko. Być może spektakl Pink Mama swoim przesłaniem uratuje choć jednego zagubionego w wirtualnym świecie desperata.

„Kamuflaż” Anity Szurek i Tomka Pomersbacha wychodzi od postaci Marylin Monroe. Jej ciało jest tu najistotniejsze. Ciało – jako narzędzie wykorzystywane na estradzie, filmie, i na fotografiach. Marylin Monroe wraz ze swoim ciałem musiała być „w formie” i na każde zawołanie. Na potrzeby mediów emanować atrakcyjnością oraz pewnością siebie. Ciało było  nieustająco poddawane swoistej tresurze, która ostatecznie zapewniła mu miano boskiego i uczyniła zeń relikwię dla fanów, ale również sprawiła, że zostało sprowadzone przez przemysł filmowy do roli rekwizytu.

Strona wizualna oraz dramaturgia  i ruch sceniczny są klimatyczną jednością. W tej spójnej przestrzeni ciało tancerza ukazuje doskonałość i samotność, zmęczenie i ekspresję. Legenda Marilyn Monroe pokazana niczym wielobarwne polaroidy.

Jak zapewniają organizatorzy projektu, zapewnią uczestnikom uzyskanie nowych zdolności i wiedzy (dzięki warsztatom, działaniom twórczym i możliwości oglądania pokazów performance i spektakli tanecznych).

Przy okazji projektu warsztaty taneczne poprowadzą: Sławek Bendrat, Valentin Markus Oppermann

Sławek Bendrat – tancerz, choreograf, Wrocławianin. Studiował na wydziale pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwent Poznańskiej Szkoły Baletowej. Przez wiele lat był związany jako tancerz z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, następnie w Luzerner Theater w Szwajcarii jako tancerz i choreograf. Kolejne dwa lata pracował w zespole Baletu Narodowego w Marsylii (Ballet National de Marseille) kierowanego przez Frederica Flamanda. W 2010 roku otrzymał nagrodę na Baltic Movement Contest za solo „Pinku Chirashi”. Jest jednym z założycieli Pink Mama Theatre, w którym sprawuje funkcję dyrektora artystycznego oraz choreografa wszystkich spektakli teatru. Pink Mama Theatre od 2013 roku miał statut „associated artist” w Dampfzentrale Bern, jednej z najważniejszych scen tańca w Szwajcarii.

Valentin Markus Oppermann – tancerz, urodził się we francuskiej Alzacji. Dorastał w rodzinie silnie związanej ze sztuką. Jego matka, Amerykanka i ojciec, Niemiec są parą słynnych harfistów. W wieku osiemnastu lat ukończył szkołę baletową Johna Cranko w Stuttgarcie, a następnie studiował w Akademii Tańca Codarts w Rotterdamie. Po studiach zaangażował się do miejskiego teatru w Bernie (Konzert Theater Bern), w którym wystąpił w spektaklach takich choreografów jak Koen Augustijnen, Nanine Linning czy Marion Zurbach. Aktualnie jest członkiem zespołu Pink Mama Theatre.

Data:

16.06.17

Godz:18.00 – 21.00

17.06.17

Godz:14.00 – 17.00


Miejsce: Hostel One Rynek Wrocław 
wstęp wolny 
zapisy:
atutysztuki@gmail.com

Warsztaty są bezpłatne!

 

Spektakl dla osób dorosłych

Pink Mama Theatre
Performance ,,ZIELONOOKI”
Choreografia: Sławek Bendrat
Pomysł i dramaturgia: Dominik Krawiecki
Wykonanie: Valentin Markus Oppermann
Oboje są przekonani, że połączyło ich uczucie nagłe.
Piękna jest taka pewność, ale niepewność piękniejsza
Wisława Szymborska „Miłość od pierwszego wejrzenia”.

Anita Szurek, Tomasz Pomersbach

,,Kamuflaż”
performance: Tomasz Pomersbach

dramaturgia: Anita Szurek
opracowanie dźwięku –  Jakub Korczyński

światło  – Adrian Jackowski
kostium – Monika Wodarz
autorka grafiki – Justyna Miśkowiec

Miejsce: Proza

Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Godzina: 19:00

Liczba miejsc ograniczona, bilety w cenie 10 złotych za 2 spektakle!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.


 Autor: Sabina Misakiewicz