Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu zlokalizowany obok Stadionu Wrocław zdobył pierwszą nagrodą w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Specjalną nagrodą wyróżniono rewitalizację Dworca Głównego we Wrocławiu.

Laureatów VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najciekawsze polskie realizacje z lat 2000-2012 poznaliśmy na finałowej gali. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nagroda przypadła CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) autorstwa architektów Dariusza Hermana, Piotra Śmierzewskiego, Wojciecha Subalskiego z pracowni HS99. CINiBA pokonała 1064 projekty nadesłane na konkurs z całej Polski.

fot. skyscrapercity.com

Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyjechali najważniejsi przedstawiciele środowiska architektonicznego, m.in. Henryk Buszko, współautor słynnych piramid w Ustroniu Zawodziu i osiedla Tysiąclecie w Katowicach, czy szwajcarski krytyk architektury Werner Huber, ale też ludzie kultury i sztuki, przedstawiciele władz samorządowych i biznesu. Prezydent Bronisław Komorowski, gratulując zwycięzcom, stwierdził:

Dzięki Bibliotece Akademickiej Śląsk zyskał obiekt, który przejdzie do historii i z którego dumne będą nasze wnuki. Większość z nas dobrze pamięta, że do niedawna nie mieszkało się w architekturze, ale w blokach. Sama nazwa konkursu – ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – świadczy więc o tym, jak głębokie zmiany zaszły w Polsce. Mam nadzieję, że te zmiany będą szły jeszcze dalej, że uda nam się osiągnąć harmonię między estetyką naszych miast a krajobrazem.

W kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej zwyciężyło Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny – 19. Dzielnica w Warszawie, w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny – dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie.  Autorzy wszystkich nagrodzonych obiektów otrzymali statuetki Architektury projektu cenionego rzeźbiarza Adama Myjaka. Ponadto pamiątkową tablicę dla architektów i inwestora terminalu lotniczego w Lublinie, który wygrał w plebiscycie o prestiżowy tytuł Ulubieńca Polski, wręczył jeden z głosujących na niego internautów, pedagog i lokalny społecznik Andrzej Moroz z Wojciechowa Lubelskiego.

Własne nagrody przyznali też członkowie rządu. Spośród obiektów rekomendowanych przez jury ministrowie mogli wytypować jedną realizację, której funkcja odpowiadałaby tematycznie działalności resortu. Uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyło warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka doceniła Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha – halę sportową w Pankach koło  Częstochowy. Konkurs stał się też okazją, by docenić modernizację polskich dworców i jej wpływ na architektoniczny krajobraz Polski. Specjalną nagrodą wyróżniono rewitalizację Dworca Głównego we Wrocławiu.

wroclaw.pl

architektura.muratorplus.pl