W środę, w wieku 59 lat zmarł Jan „Yach” Paszkiewicz: znany i ceniony reżyser teledysków,  współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Znany jako ojciec polskich teledysków, sam w swoim reżyserskim dorobku ma ich ponad czterysta. W jego filmografia bez problemu znajdziemy zarówno mniej znanych, alternatywnych wykonawców, jak i tych, których kojarzymy z największych polskich hitów muzycznych.

Współpracował m.in. z: Kultem, Maciejem Maleńczukiem, Kazikiem, De Mono, Budką Suflera, Hey, Big Cycem, czy Formacją Nieżywych Schabuff. W swoim artystycznym dorobku ma także projekt zrealizowany wspólnie z Jurkiem Owsiakiem i WOŚP. W ramach współpracy powstał: „Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy film polski”.

Yach Paszkiewicz urodził się 4 września 1958 roku w Bydgoszczy, i to tu rozpoczęła się jego przygoda z reżyserią. Następnie przeniósł się do Trójmiasta, gdzie kontynuował swoją pracę. Był absolwentem uniwersytetu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także współtwórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film i członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. W roku 2017 Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film odbył się po raz pierwszy w Opolu. Była to 26. edycja imprezy i zarazem ostatnia dla reżysera, który nie mógł się pojawić na rozdaniu Yachów ze względu na stan zdrowia. Zmarł kilka dni później po ciężkiej walce z chorobą.


Na zakończenie, chcielibyśmy przypomnieć kilka teledysków reżysera.


Autor: Patryk Wolny