Mariusz Hermansdorfer funkcję dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu pełnił przez 30 lat. To on zainicjował adaptację Pawilonu Czterech Kopuł na Muzeum Sztuki Współczesnej. Był także wybitnym historykiem i krytykiem sztuki. Zmarł 19 sierpnia w nocy.

Mariusz Hermansdorfer urodził się w 1940 roku we Lwowie. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył historię sztuki. Z Muzeum Narodowym we Wrocławiu związany był niemal przez całe życie, gdyż pracował tam prawie 50 lat. Od 1983 do 2013 roku pełnił funkcję dyrektora.

Dzięki niemu Muzeum Narodowe we Wrocławiu zgromadziło, bardzo cenioną i jedną z najlepszych w Polsce, kolekcję sztuki współczesnej, liczącą ponad 20 tysięcy eksponatów. Jako dyrektor doprowadził także do otwarcia na strychu Galerii Sztuki Współczesnej oraz remontu Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie teraz znajduje się fila Muzeum Sztuki Współczesnej.

Mariusz Hermansdorfer został wielokrotnie oznaczony za działalność na polu muzealnictwa. Przyznano mu m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W ostatnim czasie chorował, kilka tygodni spędził we wrocławskich szpitalach. O śmierci Hermansdorfera poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Wikipedia