Nie żyje Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska zmarł w wyniku ran zadanych przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaatakowany został podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Uzbrojony w nóż mężczyzna wtargnął na scenę i zadał prezydentowi rany w okolicach klatki piersiowej. Napastnik dopiero po kilkudziesięciu sekundach został obezwładniony. Prezydent Adamowicz w bardzo ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala, gdzie lekarze walczyli o jego życie przez wiele godzin. Niestety, 14 stycznia po południu podano informację o śmierci prezydenta. Miał 53 lata.

Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska od 1998 roku.


We Wrocławiu w związku ze śmiercią prezydenta Adamowicza przed wrocławskim Ratuszem pojawiły się flagi z kirem, które zostały opuszczone do połowy masztu. Na parterze Starego Ratusza (Muzeum Miejskie) wyłożona zostanie księga kondolencyjna. Mieszkańcy Wrocławia będę mogli wpisywać się do Księgi dziś od godz. 18:00 do 21:00 oraz we wtorek i środę w godzinach od 9:00 do 18:00.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu prezydenta będzie dniem żałoby narodowej.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: wikpedia.com/ Rudolf H. Boettcher