Zmarł Steve Ditko, współtwórca Spider-Mana i Doktora Strange’a

Ceniony autor komiksów odszedł w wieku 90 lat. Był wieloletnim współpracownikiem Stana Lee, z którym stworzył kultowe postaci uniwersum. 

Ciało Ditko zostało znalezione w mieszkaniu artysty pod koniec czerwca. Informacja o jego śmierci dopiero teraz obiegła media i wywołała ogólnoświatową żałobę. Ditko był uznawany za jedną z największych legend amerykańskiego komiksu.

„Rodzina Marvela jest w żałobie po stracie Steve’a Ditko. Steve zmienił całą branżę i Uniwersum Marvela, jego dziedzictwo nigdy nie zostanie zapomniane. W tym smutnym momencie nasze myśli są z jego rodziną, ukochanymi i fanami” – napisało studio Marvela na Twitterze.

Ditko zdobył sławę dzięki swojej pracy dla Marvel Comics w latach 60. To właśnie tam wraz ze Stanem Lee opracował postać Spider-Mana i Doctora Strange’a. W przypadku tego pierwszego sukces rozłożył się równomiernie. Lee wpadł na pomysł nastoletniego bohatera z umiejętnościami pająka, natomiast Ditko opracował charakterystyczny niebiesko-czerwony strój.

Ditko opuścił Marvel w 1966 roku po tym, jak podobno pokłócił się ze Stanem Lee. Jego kolejną wykreowaną postacią stał się Creeper z uniwersum DC Comics.

Tak prezentują się bohaterowie Ditko:


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: hollywood reporter, comicsalliance, wikipedia commons