Złote Globy zaskakują nie po raz pierwszy, tym razem uznając, że tegoroczny horror „Uciekaj!” Jordana Peele’a powalczy o statuetkę w kategorii: komedia.

Universal Pictures nie mogąc znaleźć dla swojego znakomitego „Uciekaj!” odpowiedniej kategorii w której film mógłby powalczyć o Złote Globy decyduje się na zgłoszenie obrazu jako: najlepsza komedia lub musical. Informacja sama w sobie nie jest jeszcze tak szokująca jak fakt, że Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które mogło odrzucić kandydaturę ostatecznie ją akceptuje.

W minionym roku w kategorii najlepsza komedia lub musical zwyciężył „La La Land”, jednak już dwa lata temu statuetka powędrowała do „Marsjanina”. Gdyby przejrzeć wcześniejsze lata znalazłoby się kilka perełek, które zostały na siłę wepchnięte w ramy komedia-musical. Może więc problem nie leży w gatunku kandydującego filmu, a samej kategorii, która już od dawna odchodzi od swoich pierwotnych założeń.

„Uciekaj!” nie zawiera żadnych elementów humorystycznych, film porusza trudne tematy i owszem zasługuje na uznanie i wyróżnienia, jednak nie za wszelką cenę. W momencie, gdy horror zostaje najlepszą komedią oznacza to, że nie ma komedii godnych uwagi lub nagrodzony obraz jest tak niepoważny, że aż śmieszny.

Prawdziwa komedia. Choć może to zasługa motywu muzycznego, który przewija się przez film, jest wręcz kluczowy dla historii. Jeśli tak, to w porządku, nie mam pytań.


Autor: Patryk Wolny