Wiadomo już, kto zastąpi Adama Nawałkę. Nowym selekcjonerem reprezentacji Polski zostanie Jerzy Brzęczek. Oficjalna prezentacja odbędzie się 23 lipca.

Wiele mówiło się o tym, że nowym trenerem kadry zostanie selekcjoner z zagranicy. Padały nazwiska Włochów: Gianni De Biasi i Cesare’a Prandelli oraz Chorwata Slavena Bilićia. Ostatecznie Zbigniew Boniek, prezes PZPN, zdecydował się na Polaka i wybrał Jerzego Brzęczka.

Nowy selekcjoner jest stosunkowo młodym trenerem, ma dopiero 47 lat. Od lipca 2017 roku prowadził, chwalony za jego kadencji, zespół Wisły Płock. Wcześniej trenował GKS Katowice, Lechię Gdańsk i Raków Częstochowę.

W poprzednim sezonie jako trener był rewelacją. Wisła Płock pod jego wodzą zajęła 5. miejsce w tabeli, do końca walcząc o udział w europejskich rozgrywkach.

Brzęczyk ma jednak niewielkie doświadczenie jako trener. Jest nim stosunkowo krótko, bo dopiero od 2010 roku. Rok wcześniej został asystentem w Polonii Bytom. Był za to reprezentantem Polski. W biało-czerwonych barwach rozegrał 42 mecze, w których zdobył cztery bramki.

Jego największym sukcesem jest zdobycie srebrnego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie 1992. Był wówczas kapitanem zespołu, który to osiągnął.

Prywatnie jest wujkiem Jakuba Błaszczykowskiego.

Dla nowego trenera pierwszym przetargiem z reprezentacją będą starcia z Włochami i Portugalią w ramach Ligi Narodów. Natomiast pierwsze mecz rozegrany przed własną publicznością będzie spotkaniem towarzyskim przeciwko Irlandii 11 września we Wrocławiu.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Instagram, Twitter