W dniach 24 – 30 marca do Kina Nowe Horyzonty trafią filmy reprezentujące to, co najlepsze w hiszpańskiej kinematografii. Wczoraj zostały ujawnione pierwsze tytuły z programu nadchodzącej edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

„Powrót do miłości” (La reconquista) to subtelny romans przywodzący na myśl dzieła francuskiej Nowej Fali. Film Jonasa Trueby, znanego festiwalowej publiczności reżysera Wszystkie piosenki są o mnie (12. TKH), zadebiutował w konkursie głównym ubiegłorocznego festiwalu w San Sebastian. Kameralna czarna komedia „Jednooki król” (El rey tuerto) to rozpisana na cztery postaci adaptacja sztuki teatralnej o zderzeniu dwóch nieprzystających do siebie politycznie światów. Popularne kino rozrywkowe reprezentuje komedia romantyczna „Musimy porozmawiać” (Tenemos que hablar) w reżyserii Davida Serrano z udziałem gwiazd hiszpańskiego kina – Hugo Silvy (Przelotni kochankowie, Ta noc jest moja, 16. TKH) i Michelle Jenner (Julieta).


POWRÓT DO MIŁOŚCI | LA RECONQUISTA reż. Jonás Trueba, 2016

POLSKA PREMIERA

Będąc nastolatkami, Olmo (Francesco Carril) i Manuela (Itsaso Arana) przeżyli razem pierwszą miłość. Dzisiaj, piętnaście lat później, mają okazję odnowić uczucie. Pewnej zimowej nocy w Madrycie wspominają przeżyte chwile i doznania, które ich łączyły. Do dawnych kochanków powraca namiętność. Obydwoje zmienili się z upływem czasu – czy romans będzie zupełnie nowym doświadczeniem? Zdjęcia do filmu wyreżyserowanego przez Jonasa Truebę (Wszystkie piosenki są o mnie, 12. TKH) zostały zrealizowane w Madrycie, który, według krytyki, jest u Trueby “Madrytem o paryskim smaku”. W jednej z ról znana z filmu Sztokholm (14. TKH) Aura Garrido.


JEDNOOKI KRÓL | EL REY TUERTO reż. Marc Crehuet, 2016

POLSKA PREMIERA

Lidia (Betsy Túrnez) jest bezrobotna, mieszka z Davidem (Alain Hernández), policjantem w z oddziałów prewencji. Sandra (Ruth Llopis) sprawia wrażenie spełnionej, ale jej przyjaciel, Nacho (Miki Esparbé), „dokumentalista społeczny”, jest w ciężkiej depresji, spotęgowanej utratą oka podczas manifestacji. Lidia i Sandra nie widziały się od lat. Miło zapowiadające się spotkanie mąci pewien drobny szczegół. Scenariusz na podstawie sztuki teatralnej własnego autorstwa napisał Marc Crehuet, który debiutuje w roli reżysera filmowego.


MUSIMY POROZMAWIAĆ | TENEMOS QUE HABLAR reż. David Serrano, 2016

POLSKA PREMIERA

Nuria (Michelle Jenner) ma wszystko: znakomitą pracę, piękne mieszkanie i idealnego narzeczonego. Nie ma tylko… rozwodu. Jej mąż, Jorge (Hugo Silva) stracił pracę, a radami doprowadził teściów do ruiny. Nuria nie chce przybić go prośbą o rozwód, dlatego ukrywa prawdę o sobie. Ma nadzieję, że Jorge zaakceptuje ostateczne rozstanie i podpisze papiery, jednak perfekcyjnie przygotowany plan się komplikuj. Sympatyczna komedia romantyczna. Świetne role drugoplanowe Belén Cuesty (Jak zostać Katalonką; Kiki, el mor se hace) i Veroniki Forqué (Kika, Matador).amor se hace) i Veroniki Forqué (Kika, Matador).

Organizatorami są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz AP Mañana.