W nowym sezonie we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zobaczymy cztery premiery. Dwie z nich na podstawie dramatów wyłonionych w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Teatr czeka też remont. 

Dla Wrocławskiego Teatru Współczesnego rozpoczynający się sezon zapowiada się dość ciekawie, jednak będzie krótszy niż zwykle. Teatr przedstawi 4 premiery i zakończy działalność już w połowie maja. Jak zapewnia dyrektor Ryszard Nowak widzowie będą mogli wrócić do wyremontowanego teatru na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Oprócz premier w planach mamy remont – mówi Ryszard Nowak, zastępca dyrektora teatru. – Modernizacji ulegnie cały system wentylacyjny, wymieniona zostanie widownia Dużej Sceny, a na dachu nad Sceną na Strychu zamontowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne, tak więc będziemy mieć swoją energię. Budynek zostanie też ocieplony i będzie miał nową elewację – dodaje Nowak.

Remont pochłonie około 13 milionów złotych, z czego 6 mln zostało pozyskanych ze środków unijnych, pozostałą część zapewnia magistrat.

Plany artystyczne

W przygotowaniach jest „Szaberplac, moja miłość” Szymona Bogacza, którego reżyserii podjęła się pochodzca z Bośni i Hercegowiny Tanja Miletić Oručević. Spektakl opowiada o losach ludzi w zderzeniu z wojną, czystkami etnicznymi. Podobieństwo pomiędzy historiami mieszkańców Bałkanów i Polski pozwoliło na powstanie ciekawego tekstu i w rezultacie spektaklu, którego premiera już 29 września na Scenie na Strychu.

Kolejna premiera to „Pidżamowcy” Mariusza Sieniewicza w reżyserii debiutującego w WTW Marcina Libera. Tekst zaś został nagrodzony w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu. Sieniewicz opowiada w nim o reglamentowanym życiu bez bólu. O tym, że nie każdy może takiego życia doświadczyć. Utopijne marzenie o szczęściu oferowanym przez współczesny świat. Ten spektakl zobaczymy na Dużej Scenie 3 grudnia 2017 roku.

Następna w koleności jest „Genialna przyjaciółka”, do której scenariusz pisze Weronika Szczawińska wraz z Piotrem Wawerem. Autorzy opierają się na tetralogii Eleny Farante, pisarki, która tworzy pod pseudonimem, czym wzbudza jeszcze większe zainteresowanie swoimi powieściami. Spektakl ma opowiadać o odmitologizowaniu rzeczywistości, o próbie dowartościowania codzienności. Planowana premiera 17 lutego 2018 roku na Scenie na Strychu.

Ostatnia w tym sezonie będzie „Pani Furia” Grażyny Plebanek w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Sztuka Plebanek powstała na konkurs Strefy Kontaktu. Autorka oparła dramat na swojej powieści pod tym samym tytułem. Tematem zaś jest relacja rodzinna córki i ojca, emigrantów z Kinszasy. Obcość, która im towarzyszy w Brukseli powoduje szereg problemów i lęków. W centrum tej opowieści jest dziewczyna, która wciąż musi dokonywać wyborów. Spektakl będzie miał premierę na Dużej Scenie 12 maja 2018 roku.


Autor: Sabina Misakiewicz

Zdjęcie: WTW