W ramach festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 40 filmów pełnometrażowych i dziewięć krótkich metraży. Osiem z nich trafi do wrocławskich Nowych Horyzontów.

W dniach 17 – 23 listopada w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu  zostanie zaprezentowanych osiem wybranych produkcji z festiwalowego programu. Pokazy wszystkich filmów zaplanowane zostały na 15 – 22 listopada w Warszawie: Kino Muranów, Kinoteka oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków po raz jedenasty zaprasza widzów na przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Zgodnie z drogą obraną w trzech poprzednich edycjach i tym razem identyfikacja wizualna oparta zostanie na kalendarzu lunarnym i znakach zodiaku. W 2017 będziemy bawić się świętując Rok Ognistego Koguta.

Program składa się w znacznej części z produkcji, które zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Pośród filmów znajdziemy zarówno cieszące się dużą popularnością na świecie nowości, jak i klasykę kina Azjatyckiego. Na festiwalu nie zabraknie także gości z Azji.

Pięć Smaków to znakomita okazja do posmakowania nieznanego, zderzenia się z obcą kulturą, poznania całkiem nowego podejścia do kina. Jednak to także cenne źródło informacji o azjatyckiej popkulturze, historii i polityce. Większość prezentowanych na festiwalu filmów nigdy nie trafiła do Polskiej dystrybucji i całkiem prawdopodobne, że to jedyna okazja by móc je zobaczyć.

W Warszawie oprócz seansów nie zabraknie także spotkań z twórcami oraz debat i wykładów, które przybliżają widzowi niuanse azjatyckich produkcji. W programie znajduje się także sekcja konkursowa Nowe Kino Azji w ramach której prezentowane są filmy wyróżniające się pod względem tematycznym, poruszające aktualne problemy społeczne, jednak nie tylko. O Grand Prix rywalizować będą produkcje z Indonezji, Tajwanu, Filipin, Bangladeszu, Malezji czy Wietnamu.

Podczas tegorocznej edycji przyjrzymy się bliżej kinu himalajskiego Bhutanu oraz filmowemu dorobkowi Ann Hui – jednej z najbardziej cenionych reżyserów współczesnego kina Hongkongu. W ramach pokazów w Nowych Horyzontach zostanie zaprezentowany jej film „Proste życie”.


Poniżej przegląd ośmiu tytułów prezentowanych w Nowych Horyzontach

7 listopada, piątek
godz. 18.30 Bahubali: Początek
reż. S.S. Rajamouli, Indie 2015

godz. 21.30 Bahubali: Finał
reż. S.S. Rajamouli, indie 2017

18 listopada, sobota
godz. 20.00 Hema Hema
reż. Khyentse Norbu, Bhutan, Hongkong 2016

19 listopada, niedziela
godz. 18.00 Po nitce do kłębka
reż. Naoko Ogigami, Japonia 2017

20 listopada, poniedziałek
godz. 20.00 Proste życie
reż. Ann Hui, Hongkong 2011

21 listopada, wtorek
godz. 20.00 Marlina: zbrodnia w czterech aktach
reż. Mouly Surya, Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017

22 listopada, środa
godz. 20.00 Miód dla dakini
reż. Dechen Roder, Bhutan 2017

23 listopada, czwartek
godz. 20.00 Czysty interes
reż. Geng Jun, Hongkong 2016 


Szczegółowy program Warszawskiej, głównej częścifestiwalu dostępny pod adresem: www.piecsmakow.pl


Autor: Patryk Wolny