W programie 8. edycji American Film Festival znalazły się 93 filmy pełnometrażowe. Aż 56 z nich zostanie pokazanych po raz pierwszy w Polsce, 4 będą miały swoją międzynarodową premierę, a kolejne 4 europejską. Zdecydowanie jest na co czekać.

W dniu 24 października, w kinie Nowe Horyzonty, wystartuje 8. edycja American Film Festival, którą otworzy kinowy przebój z zza oceanu, komedia romantyczna „I tak cię kocham” (The Big Sick) Michaela Showaltera. Festiwal potrwa równo pięć dni i zakończy się 29 października pokazem satyry science-fiction „Pomniejszenie” (Downsizing) Alexandra Payne’a. Oba filmy zostały ciepło przyjęte podczas tegorocznych festiwali filmowych.

Jednak to dopiero początek wrażeń. American Film Festiwal począwszy od swojej pierwszej edycji stara się prezentować jak najszersze spektrum kina amerykańskiego. W programie ujrzymy nie tylko dokumenty i fabuły ale także kino eksperymentalne. Pośród twórców dostrzeżemy nazwiska prawdziwych mistrzów jak i młodych, początkujących reżyserów. Wszystko po to, by przybliżyć nam Amerykę zarówno tak obcą i znajomą zarazem.


Przegląd programu

Pośród programowych propozycji dużym zainteresowaniem cieszą się produkcje prezentowane podczas Sundance, największego festiwalu filmów niezależnych w Stanach Zjednoczonych. W ramach AFF zobaczymy m.in:

„Crown Heights”, reż. Matta Ruskina – nagroda Publiczności dla fabuły prod. USA,
„Beach Rats”, reż. Elizy Hittman – najlepsza reżyseria,
„Żółtodzioby” (The Yellow Birds), reż. Alexandre Moors – najlepsze zdjęcia,
„Dina”, reż.  Dana Sicklesa, Antonio Santiniego – najlepszy film dokumentalny prod. USA,
„Nowicjat” (Novitiate), reż. Maggie Betts – najlepszy debiut reżyserski.

Nie mogło zabraknąć także głośnych produkcji, które cieszyły się sporym uznaniem na festiwalach na całym świecie, a teraz zawitają do Wrocławia na AFF.

„Ziemia obiecana” (The Promised Land), reż. Eugene Jarecki
„mother!”, reż. Darren Aronofsky
„Zabicie świętego jelenia” (Killing Of a Sacred Deer), reż. Yorgos Lanthimos
„The Florida Project”, reż. Sean Baker
„Nigdy cię tu nie było” (You Were Never Really Here), reż. Lynne Ramsay
„Good Time”, reż. Ben Safdie, Joshua Safdie
„Wojna płci” (Battle of the Sexes), reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris,
„The Disaster Artist”, reż. James Franco,

Szczególną uwagę natomiast warto zwrócić na „Suburbicon”, najnowszy film George’a Clooneya, zrealizowany na podstawie scenariusza braci Coen. Pouczająca opowieść o ludziach, którzy przez swoją głupotę podejmują szereg błędnych decyzji. Film był nominowany do Złotego Lwa w Wenecji.

Drugim tytułem, na który bardzo czekam jest „Niezwyciężony” (Stronger), reż. David Gordon Green. Opowieść o jednej z ofiar zamachu bombowego podczas Maratonu Bostońskiego w 2013 roku, w którą wciela się znakomity Jake Gyllenhaal

Gościem honorowym 8. edycji American Film Festival będzie Rosanna Arquette. Utalentowana aktorka, nominowana m.in. do Złotych Globów i Emmy, laureatka nagrody BAFTA pojawi się we Wrocławiu, by odebrać Indie Star Award – nagrodę dla wybitnych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Podczas festiwalu zostanie wyświetlony jej najnowszy film: „Maya Dardel”, który powstał w koprodukcji USA/Polska, a za reżyserię którego odpowiadają: Magdalena Zyzak i Zachary Cotler.

Nie mogło zabraknąć także dobrze znanej sekcji retrospektywy. W tym roku zostanie ona poświęcona Samuelowi Fullerowi, twórcy takich klasyków filmu noir jak „Shock Corridor” (1963) czy „The Naked Kiss” (1964). Podczas festiwalu organizatorzy zaplanowali seanse aż siedmiu filmów związanych z dorobkiem mistrza, w tym poświęcony artyście dokument „A Fuller Life” (2013), reżyseria Samantha Fuller, która wraz z matką, aktorką i muzą Fullera, Christą przyjedzie do Wrocławia.


Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów na stronie www.americanfilmfestival.pl

Sprzedaż karnetów do 15 października trwa na www.americanfilmfestival.pl

Internetowa sprzedaż biletów oraz przedsprzedaż biletów w kasach Kina Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a – 21) rozpocznie się 17 października o godz. 9.00.


Autor: Patryk Wolny